ma.AlcoruGuru.ru

Инфузија на цреша слива дома

Инфузија на цреша слива дома

Мирисна, со благо кисел вкус на цреша ракија добиени. Постојат два готвење технологии како ликери дома. По првата технологија, се добива ниски алкохол пијат, а вториот - силна интензивен вкус.

За да се подготви овој пијалок е погодна апсолутно било кој вид на цреша слива, вклучувајќи и било која боја. На бобинки се решат, отфрлајќи настрана скапани или оние кои станаа покриени со мувла. Избрани плодови и се мијат. Обнови коските, затоа што, според мислењето на мнозинството, е prussic киселина, која е штетна и опасна за човечкото тело. Всушност, тоа е пресилен претерување, но што се коските даваат специфичен вкус сокови, тоа е уште подобро да се отстрани.

Класична alychovaya ликер

Вкусот на цреша ракија од сливи дома е многу слична со домашно вино од цреша слива, но многу послатка. готвење процес се состои од Методот од природна ферментација. Силата на таква ликери достигне 8-12%. За ликери треба да бидат подготвени:

 • 2 kg плодови слива;
 • 1,5 кг шеќер;
 • 200 ml вода.

A постепено процесот на подготовка на ликери е како што следува:

 1. слива миење на овошје и извадете семиња (на дискреција).
 2. Место на овошје подготвени во тегла, се става шеќер во него неколку пати протресува и се прелива вода. Ако коски цреша слива се отстранети, тоа е можно да се меша добро.
 3. Тегла врзани со газа и се става во темно место за 2 - 4 дена, заштитени од сонцето.
 4. Во првиот настапи пена, кисело мирис или подсвиркване воспостави хидраулични заклучување.
 5. Кога процесот на ферментација е запрена (околу 25 - 45 дена), ракија филтрира низ неколку слоеви на газа сече. Останатиот дел од солиден (пулпа) исцеди раце, филтрира низ памучна волна, а потоа се меша со главниот дел.
 6. Ликер се става во шише која била запечатена и се става во 2 - 3 месеци во фрижидер или подрумот. Чувајте го ова на ликер може да биде една - две години.

Инфузија на цреша слива дома

Инфузија на цреша слива вотка

По овој рецепт, тоа се покажува силен пијалок. Таа се подготвува како тинктура од следниве компоненти:

 • 1 кг слива;
 • Еден литар вотка (алкохол 40-45% или пијалак);
 • 150 g на шеќер.

рецепт

 1. Плодови со или без коски се сместени во тегла, влегоа во него како вотка, а потоа цврсто се ограничени.
 2. Во рок од 35 дена смесата се внесе на собна температура. Еднаш неделно содржината и потресен.
 3. Инфузија филтрирани со cheesecloth. Истури во друг сад, покријте и го стави во темно место за складирање. Останатите плодови истури шеќер, запечатени и инсистираат 35 дена.
 4. Како резултат на сируп се филтрира, а потоа се меша со alychovoy тинктура.
 5. За да се подобри вкусот на пијалоци од цреша слива се чуваат за околу десет дена. Резултатот е одличен ликер кој има тврдина на 28-32%. Инфузија на цреша слива во домот - одличен пијалок кој може да се чуваат за период до три години.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слива ликерСлива ликер
Рецепти ракијаРецепти ракија
Старт на цреша ракијаСтарт на цреша ракија
Инфузија на дива црешаИнфузија на дива цреша
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
» » Инфузија на цреша слива дома