ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт слива ликер

Подготовката не бара посебни напори. Рецептот е многу едноставен и може да се примени во домот. Да ви е потребно:

  • 1кг пулпа слива
  • 300-400 грама шеќер
  • 0,5 литри вотка

Како да се готви слива ликерДа се ​​започне собирање на мозоци да се чисти, чисти од стебленца и семе. 1 kg на целулоза е ставен во сад 3-литар и покриени со шеќер. Банката става на сонце да потоне даде сок.

По 2 дена, на мозоци е исполнет со вотка. Банката ја затвора капакот и го стави во темна ладно место. На секои неколку дена капацитет е разнишана. Значи ликер внесе месец.слива ликер

По 30 дена од слива ликер е подготвена. Останува само да се вирус и се прелива во шишиња.

складирање

Се служи со разни закуски и кафе. Во чиста форма, тоа е преку глава на собна температура: ладење ја губи својата вкус. Сем алкохол е пожелно да се користи во текот на годината, како и со текот на времето ја губи својата пијалок вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Рецепти ракијаРецепти ракија
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Рецепт за ракија наречен Slivovica подготвени на воткаРецепт за ракија наречен Slivovica подготвени на вотка
Слива ликер домаСлива ликер дома
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Како да се подготви тинктура од сливиКако да се подготви тинктура од сливи
Тинктура врз основа на сливаТинктура врз основа на слива
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
» » Рецепт слива ликер