ma.AlcoruGuru.ru

Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)

samodelnaya-alychovaya-nastojka-foto

Почетна инфузија на цреша слива - силен алкохолен пијалак со убав богата арома, благ вкус со мали киселост и долго вкус слива. Сметаме дека класичен рецепт, постојано докажано пракса.

За да се подготви може да се користи alychovoy плодови од секаков вид и боја на тинктура: жолта, црвена, виолетова, темно. Главната работа е дека плодовите беа зрели и миризливи, без штета, гниење и мувла (лоши плодови треба да се средиме однапред).

Како погодна бази алкохолни вотка, ракија најевтиниот (во тинктура се појавуваат танинско белешки) разреден со вода за да етанол на 40-45% или добро прочистена пијалак (дестилат), пожелно е да биде двојна дестилација.

состојки:

  • плодови слива - 0,5 kg;
  • вотка (алкохол, вотка) - 0,5 l;
  • шеќер - 50-150 грама (по вкус);
  • вода - 50-200 ml (незадолжително).


Износот на шеќер зависи од индивидуалните преференции, можете да не засладување пијалок или замена на шеќер со мед. Вода се додава само ако тоа е потребно да се намали на тврдината, за подобро да се готви на шеќерен сируп.

Рецепт тинктура alychovoy

1. Изми плодови се е повлечен во тегла.2. Прелива вотка и други алкохолни база (слива треба да покрие најмалку 12 cm, доколку е потребно за да додадете повеќе алкохол).

3. капак банка, се движат во темно место на собна температура. Инсистираат на вотка цреша слива 28-30 дена. Еднаш неделно, тресење.

4. резултат на инфузија се филтрира преку cheesecloth да вкус. Ако сакате да се направи тинктура само послатка, додадете шеќер и промешајте.

За да се намали на тврдината се меша во сад со вода и шеќер во еднакви пропорции, да ја доведе до вриење, намалување на топлина на плочата на минимум, се вари 3-5 минути додека да се појави (потребно да се отстранат на морска птици) пена. Подготвени сируп да се излади до собна температура и да додадете на инфузија.

5. Филтер пијалокот низ памучна волна да се отстрани заматеност (по желба), потоа се става во шишиња за чување и затворање се затвори приклучоци. Пред дегустација се остава да отстои за 2-3 дена на ладно место да се стабилизира вкус.

домашна вотка во фото цреша слива на
Бојата зависи од сенката на овошје кора

Кога се чуваат подалеку од директна сончева светлина на рокот на траење на домашен тинктури направен од цреша сливи - 3-4 години. Тврдина - 32-36%.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слива ликерСлива ликер
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Тинктура од боровинки вотка или алкохолТинктура од боровинки вотка или алкохол
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Слива ликер домаСлива ликер дома
Старт на цреша ракијаСтарт на цреша ракија
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
» » Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)