ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт домот на цреша слива ликери

Рецепт домот на цреша слива ликери

Интересно ликер со пријатен мирис и малку кисел вкус се добиени при користење на цреша слива. Постојат неколку рецепти кои се следат за да се добие прекрасен пијалок од категоријата на ниско алкохол или, обратно, интересна, но прилично силна.

Слива се апсолутно сите оценки, без оглед на бојата на бобинки. Бобинки се внимателно подредени, отстранување на било оштетени или остарел, добро измиени. Коска се отстранува по налог на цреша слива. Оние кои се убедени дека коските може да им наштети, бидејќи на цијановодородна киселина, може да ги отстрани. Но, со оглед на фактот дека штетата од овие јами се претерани, тоа е можно да ги напуштат.

Класична alychovaya ликерРецепт домот на цреша слива ликери намали на метод на ферментација, па оваа тинктура е донекаде потсетува на цреша слива вино. Главната разлика помеѓу овие два пијалаци во тврдината на готовиот производ, тинктура има тврдина во 12%.

Состав состојки:

 • alycha - 2 кг;
 • шеќер - 1,5 kg;
 • вода - 200 ml.


Во фаза на подготовка:

 1. Бобинки се мијат, извадете семиња ако е потребно.
 2. Стави во чаша сад, додадете шеќер, се тресат (ако сливи, проследен, а потоа едноставно да предизвика маса).
 3. Капацитивност газа обложени да се заштити од појава на инсекти, и се ставени во мртвите соба со нормална температура.
 4. Вода стапица поставена веднаш по откривање на симптомите на ферментација. Тоа може да биде меурчиња или Подсвиркват може да се почувствува кисело мирис.
 5. По 45 дена, што составот се филтрира со користење на cheesecloth, здиплен во неколку слоеви, на пулпа е исушена и, како резултат на течност е во комбинација со првото.
 6. Ракија се истури во специјално подготвени контејнери, запечатени и се става во фрижидер за два или три месеци, по што од ракијата консумира во рок од 2 години најмногу, затоа што тоа е нејзиниот рок на траење.

Инфузија на слива со додавање на вотка

Принципот на процесот е ист како и во подготовката на тинктури.

Производите:

 • слива овошје - 1 кг;
 • Секој вотка (пијалак без мирис алкохол 40-45%) - 1 литар;
 • шеќер - 150 грама.

Технологијата на изработка:

 1. Банката, која е слива, додадете водка и цврсто запечатени.
 2. Составот е отстранета, во рокот од собата каде што светлината исклучени за 35 дена, тресење на тегла секоја недела.
 3. Инфузија филтрирани со cheesecloth. Добиената течност повторно е затворен и ставен со темно место. Во каша додадете шеќер, се промешува, покријте го садот и инсистираат на уште 35 дена.
 4. По истекот на составот е добро филтриран и потоа во комбинација со alychovoy вотка.
 5. Тинктура е подготвена, но пред неговата употреба се чува за околу 10 дена, ќе се заокружи со јачина ликер од 32%. Чувајте го ова на ликер може да биде не повеќе од три години.

Рецепт домот на цреша слива ликери ќе ви овозможи да изненади сите оние кои ќе биде побарано да го користите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Старт на цреша ракијаСтарт на цреша ракија
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливиГлавната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи
Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)
» » Рецепт домот на цреша слива ликери