ma.AlcoruGuru.ru

Домашна цреша слива вино - едноставен рецепт

Куќа вино од цреша слива

Цреша слива жетвата, во најплодните години, може да се молам навивачите на овој slivy.Dazhe едно дрво може да доведе до сто килограми овошје. најинтересно, и што е најважно вкусни методот за обработка слива е производство на домашна вино од цреша слива. Подолу, јас ги разгледаме најдобар рецепт за овој пијалок. Рецептот се состои од само три компоненти: вода, сливи и шеќер.За да се подготви на вино можете да го користите било која сорта на цреша слива: жолта, црвена, виолетова. Повеќето винарите сметаат најсоодветен за вино кајсија и слива црвени сорти, како тие имаат највисока содржина на шеќер. Оваа технологија е слична на подготовка на вино од трње, но постојат значајни разлики.

состојки

 • вода - 4 литри;
 • шеќер - 200-350 грама / литар;
 • alycha - 3 kg;
 • суво грозје неизмиени - 100 грама (факултативно).

Рецепт за цреша слива вино од чекорите

 1. Подреди зрели слива, чисти надвор од неа: скапани плодови, листови и стебленца. Слива миење не е потребно, на површината на плодот ќе остане див квасец.
 2. Peremyat Бери Пире на државата, тоа е можно да се користи дрвени тркалање игла или каша од рака. Важна точка: Бидете внимателни да не се скрши на семиња, инаку вино ќе биде горчливо.
 3. Истурете вода и додадете суво грозје. Сите се меша добро. На површината на суво грозје, исто така, се живи бактерии кои помагаат alychevskim квасец да ферментира побрзо
 4. Вратот газа завој (или покрие), и да ги отстрани сад со готови пире во темно место. температура на чување: 21-29 ° C.
 5. По 2-3 започне процесот на ферментација (на треба да се формира на површината на пена, ќе има кисел мирис и подсвиркване) потребни за да се исцеди сокот ферментирано во посебен сад, и на каша со кора и семиња стискаш преку cheesecloth.
 6. сок фузија за да се шише или тегла. Ставете шеќер и добро промешајте. Ако сакате сува или полусуво вино, место на 200-250 g / l, semisweet или слатко - 300-350 g / l. Контејнери полни со сок само 3/4 од износот на ретардација да се одржи пена.
 7. Прилагодете ја задржи водата. Обично се користи медицински ракавици со мала дупка во неа.
 8. Повторно се стави на сад во темно место. температура на чување: 18-25 ° C. Вино талка 15-45 дена (сите во зависност од содржината на шеќер, квасец и температура).
 9. Ферментацијата завршува во следниве случаи: posvetleet кантарион, се појавува на дното седименти, вода стапица неколку дена не се дува меурчиња. Виното мора преку тенка цевка за да се логирате со било која друга талог во чист сад и цврсто капа (или приклучок).
 10. Отстранете ја куќата вино од цреша слива во темно место. температура на чување: 10-16 ° C. Мора да се задржи 30 до 90 дена. Во ова време на пијалок ќе заличи и многу вкусно.
 11. Во цел за полесно чување на вино е можно да шише и цврсто затвори капи.


Куќата вино се добива од цреша слива со малку курва вкус и богата арома. Суви, полусуви и полу-слатко вино се служи првиот оброк, десерт - за десерт.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слива виноСлива вино
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливиГлавната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи
Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)
Инфузија на цреша сливаИнфузија на цреша слива
» » Домашна цреша слива вино - едноставен рецепт