ma.AlcoruGuru.ru

Почетна слива тинктура на вотка

Слива ликер со вотка

Рецепт домашна слива тинктура на вотка е прилично едноставна. Најдобро е да го добие на овие класи како "Mirabelle", "Канада", "ренклод" и "јајце". Сливи внимателно подредени да се отстрани скапани. Рецепт слива ликер вотка претпоставува алкохолни бази вотка било одделение, евтина ракија, вотка (но само во случај кога тоа го положил на двојна дестилација) или алкохол, претходно разреден до 45 ° (алкохол со висока цврстина не би можело да се апсорбираат овошје, така тинктура не е многу добар квалитет).

Солени слива ликерОвој рецепт вклучува само две состојки, тоа е многу едноставна, како и сè: и мажите и жените. Погодна да се стави на свечена маса, само да седат во компанијата.

состојки

 • 1 кг сливи;
 • 2 литри од ниту regia (разреден алкохол, прочистен вотка).

фази готвење

 1. Набројани измиени сливи, малку засече, коската се отстранува (инаку тинктура е матна и грди).
 2. Shift сливи во тегла, истурете вотка. Вотка треба целосно покривање слива и оставајќи 3см погоре.
 3. Капацитет се ограничени и се пренесува на месец и половина во оставата, чајната кујна, каде што ќе се постигне собна температура и не постои директна сончева светлина.
 4. Инфузија на филтрира, се става во посебен сад и добро затворени.

Како да се готви ракија домаСливи по левата страна се протегаат, се користи за реализација на други рецепти, или едноставно како независна и креативни закуски.Тинктура има многу интересни вкус тенок и лесен пријатен мирис. До три години, тоа е можно да се задржи како тинктура.

Рецепт слива тинктура алкохол

Во овој рецепт опција за додавање на повеќе шеќер, така што се претвора сладок ликер, кој е идеален за комбинирање со десерти.

потребните состојки

 • 1 кг сливи;
 • 150 гр шеќер;
 • пивце вотка (алкохол или пијалак).

фази готвење

 1. Сливите се сече на половина, се отстранат коските.
 2. Половини се исцеди слоеви се префрли во тегла, секој слој се става шеќер.
 3. Затворете го капакот на садот, прередување на прозорецот праг за три дена за да се потенцира сок. Секој ден, банката мора да попуштат.
 4. Тегла е исполнет тоа вотка да се зголеми 3 см повисок од одлив на слој.
 5. Капацитет беше затворен и префрлен во еден месец - половина во местото каде што светлината е исклучено да влезат. Еднаш неделно, се тресат на содржината.
 6. Подесување филтер да го користи памук газа филтер.
 7. Пијалокот се истури во подготвениот сад, покријте цврсто.

Како резултат на тоа, од 1 литар ред ликери. Со обезбедување на точни услови (темно и ладно место) пијалок може да се чуваат до 2 години.

Рецепт слива тинктура на вотка е едноставна, а резултатот - одлично!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инфузија на слива (вотка)Инфузија на слива (вотка)
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Рецепти ракијаРецепти ракија
Слива ликер домаСлива ликер дома
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Тинктура врз основа на сливаТинктура врз основа на слива
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
» » Почетна слива тинктура на вотка