ma.AlcoruGuru.ru

Традиционалните ликер со вотка и жолта сливи

содржина

Повеќето мажи сакаат силен алкохол. А сепак, ниту еден од нив не ќе им даде домашна тинктура или светлина вотка. Жените кои сакаат фини пијалаци, ќе бидете изненадени колку може да биде вкусна домашна тинктура со вотка. Од жолта слива, на пример, што се испоставува, во буквална смисла на зборот, сончево пијалок, што мириса на лето. Ако ги споредиме нејзините основни карактеристики со скапи благородна алкохол, тоа се уште не е познато што ќе ја додели титулата.

Во прилог на шопинг и домашна пијалак вотка за да се подготви тинктури сливи може да се користи коњак, ракија. Со алкохол, тврдината која го надминува 55-60 степени, а на мозоци неразреден алкохол не се вклопува. Поради високата alcoholicity интеракција течност со мало суровина овошен случува, така добиениот пијалок невкусни.

Селекција и обука за производство на жолта слива тинктури

За инсистирањето на вотка се користи не само жолта, но, исто така, розова, зелена, сина, црвена слива. Прекрасен ликер се добие дури и од диви сливи - трње. Најдобрите сорти за производство на вино дома смета како сорти како јајце, ренклод, Канада, Ugorka (Унгарија), Mirabelle.

Овошјето мора да бидат зрели, сочни, но не perespevshimi. жолта сливаНезрели, расипан, скапани, полн со црви сливи не може да се користи за инсистирањето на силен алкохол. Ако неисправни материјали ќе падне во инфузија, пијат вкус ќе бидат ограбени.

Во некои рецепти, слива треба да се подели на два дела и да добијат коска, во други - да го скрши на овошје или направи од нив пире. Исто така, постојат голем број на алкохолни алкохол, кои се направени од целиот сливи. Без оглед на технологијата на изработка, плод е претходно да се третираат. Тие внимателно се решат со отстранување на "брак", лисја, гранчиња, опашки. Се мијат во топла вода и obsushivayut.

Тинктура од сливи со семиња без шеќер

Најмногу "природна" пијалок во кои постои ништо излишно, само алкохол и слива. Сепак, вкусот на неговите извонредни, богата боја и вкус, едноставно прекрасен. За да го направите класична незасладена инфузија на сливи, за да се подготват 1 кг овошје и 2 литри алкохол бази (вотка, вотка, 45% алкохол).Инцизија во месото на плодот и екстракт на коските не е потребно. Кога сливи останат непроменети, тинктура претвора транспарентни и тоа не е потребно дополнително да филтер. тоа не влијае на вкусот на пијалокот. Овошје се става во тегла, истурете вотка, така што течноста ги покри 2-3 см. Затворете го капакот и се однесуваат на шкаф (плакарот). Инкубираат за 40-45 дена на 16-25 ° C.

Подготвен да се јаде шеќер инфузија на целата жолта сливи филтрира и шишиња. Јачина на пијалоци од околу 30 степени. Може да се пие веднаш или се чуваат за 3 години во затворен сад. Користени сливи не треба да се фрлаат. Тие може да се користат во готвењето или употреба како мезе со многу необичен вкус.

Ракија наречен Slivovica внесе вотка

сливова ракијаЗа разлика од претходната, во овој рецепт претходно третирани мозоци треба да се сече на мали парчиња. Исто така се исцеди (1 кг) на производот вклучува:

  • Шеќер - 300 g
  • Водка - 0,5 литар.


ситно исечени овошје наредени во тегла, истурете вотка. Сад цврсто затворени, се тресат на содржината. Инсистираат во оставата, чајната кујна месец. Како резултат на алкохолни решение беше внимателно преточува, да се биде внимателен да не се пресметува и слива. Филтрира преку cheesecloth.

Останатите маса овошен шеќер е воведен, запечатени капак тегла. Потресен темелно и оставете да кисна за една недела на ладно и темно место. Во текот на овој период на време шеќерот се стопи, и резултатот е вкусно сируп. Неговиот вирус, на мозоци каша гмечи со користење на обичен торба. Како резултат на сируп беше во комбинација со алкохолат, предизвика и се остава да стои 30 дена во подрумот.

Алкохол алкохол да потоне

Составот на состојки е иста како и во претходниот рецепт: Слива, шеќер, вотка. Пропорциите на основната суровина и алкохол се чуваат - 1 кг сливи 0,5 литри вотка - шеќер се користи во количина од 150-200 грама.

Изми овошје се сече на две половини. Коските отфрлени. Се шири слоеви во тегла, попрскувајќи шеќер. Банка да го затвори капакот и го стави во сонцето на слива сок стоеше надвор. 2-3 дена ќе биде доволно. За овошје апсорбира шеќер рамномерно, содржината на банките треба да се разнишаат секој ден.

Понатаму, слатко овошје маса Ставете вотка (2-3 см над површината) се запечатени и го носат во една визба кисна за 30-40 дена. На секои 7 дена треба да се ослободи од тинктура. филтрирани подготвени да пијат, истури ракија направени од жолта сливишишиња. Чување во подрум, фрижидер или ладна визба за 2 години.

Тинктура на жолта сливи "Assorti"

Тоа не е потребно да се направи тинктура од само вотка потоне. Juicy меко овошје совршено ги комбинира градина плодови, овошје. Слива ликер "мешани" може да бидат подготвени со додавање дренка, цреша, малина, јагода, кајсија, рибизла и други сезонски плодови.

Пропорциите на компоненти се исти, на пример, 200 гр комбинации може да се сите - вкусот на тинктура само корист од тоа. Главната работа е вкупната маса од 1 кг бобинки се 1 кг шеќер. Алкохолна основа - 500 ml вотка и 1 литар на алкохол. Избрани бобинки и овошје да се мие, сува, се става во соодветен волумен чаша сад. Прелива вотка и алкохол. Да инсистираат во темна топло место за 1,5 месеци.

Течноста компонента преку стави рок инфузии преточува и истури овошје тежина шеќер. Банката ја затвора капакот најлон, и потресен и го стави на прозорецот. Од составот на сонцето за да преживее 21 дена. На секои 3-5 дена, тегла е разнишан, за подобро мешање на вкусови.

Како резултат на сируп се филтрира преку cheesecloth. Истураше во алкохолни инфузија. Затворена, и инсистираат во мракот уште 1 недела. Шишиња, запечатени цврсто и се носат во подрумот. За да го користите слива ликер "избрани" ќе биде подготвен по изложување на шест месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Слива ликер домаСлива ликер дома
Рецепт за ракијаРецепт за ракија
Лето слива ликер домаЛето слива ликер дома
Тинктура на "индиски лето"Тинктура на "индиски лето"
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)Класичен инфузија на цреша слива вотка (светлина, алкохол)
» » Традиционалните ликер со вотка и жолта сливи