ma.AlcoruGuru.ru

Старт на цреша ракија

Општи информации за спецификите на пијалок

Функција сокови Бери цреша слива - кисел вкус и светлина арома. За подготовка на соодветни плодови од сите видови (црвена, црна, жолта). Пред да започнете со процесот бара да се отстранат коските, бидејќи тие содржат големи количини на опасен водород цијанид.

За ваша референца! Заложно пријатен вкус - внимателно состојки подготовка. Поминете бобинки, вадење на вкупната тежина на оштетени овошје (незрели, мувлосана). Се верува дека дури и еден скапани овошје уништи пијалок.

 • резултат на првата технологија - алкохолни пијалаци;
 • Вториот метод овозможува да се подготват силна инфузија со посебен вкус.

Ние изберете соодветна рецепт: листа од најдобрите опцииЗа подобар вкус се препорачува за филтрирање на добиената течност. Високата содржина на пектин во плодот може да има негативно влијание врз целокупното здравје. За белешки на зачин се препорачува да го додадете во тинктура зачини и ракија одржи во темно место за 2 недели. времето потребно за брзината на блендата и целосна созревање на пијалок - од 1 година.

Традиционален рецепт: Главните фази

 1. retsept-nalivki-iz-alyichi1Подгответе Состојки - 1 кг слива, 750 g шеќер, 100 ml вода.
 2. Средиме овошје, се мие, се отстранат расипани бобинки.
 3. Ставете го садот со ракија, шеќер заспие врвот, протресува и додадете чиста вода.
 4. Врзани со газа сад (стави на посебна корица) и го стави во темна ладно место за една недела.
 5. Ако почнете да застане пена или процес на ферментација е придружена со мирисот и звуците на потребата да се инсталира печат вода.
 6. Еден месец подоцна (по престанокот на активна ферментација) течност филтер, влегоа во пластичен сад и го стави на ладно место (идеал - визба, фрижидер).

Инфузија на цреша слива има неограничен рок на траење во добро затворени контејнери. условите за почеток готвење може да се користи како свежо и суво и замрзнато овошје. Запомнете дека од замрзната цреша слива е потребно да се отстрани вишокот на вода, и сушено овошје имаат тенденција да се зголеми во големина.

Подигање на степенот: вотка рецепт

 • nalivka-alychi-3alycha - 2 кг;
 • вотка (или пијалак алкохол 40%) - 2 l;
 • шеќер - 300 грама.


Вкусот на пијалок ќе биде силен и заситени. Готвење дома, треба слива вотка (може да се замени со висок квалитет на светлина) и шеќер. работа на алгоритмот е идентична со традиционален рецепт, само разликата е во се користи пропорции и течност (пијалок е донесена наместо налевање вода). Како резултат на одливот на инфузија неколку пати.

Се препорачува да се користи на 10-от ден на изложеност. Мирисна дома пијалак ќе имаат тврдина до 32%. Рок на траење - до 3 години.

Ние се поврзете корисни плодови

Рецептот е лесен и брз. готвење со истиот принцип веќе се присутни. За вкусот на сатурација и повеќе курва нектар може да се користи слива.

 • сливи и одвод (сооднос 1: 1) - 2 кг;
 • до 2 литри вотка;
 •  1-2 чаши на шеќер.

Овошје се мијат надвор, долу во сад, покријте го со цврсто затворени капак. Инсистираат најмалку 40 дена во темна соба. После тоа, како резултат на инфузија исцеди во посебен сад. На преостанатите плодови зачувани во алкохол повторно да се пополни со шеќер. Двете садот повторно се стави во темно место. По истекот на екстракти, овошје и шеќер сито, истурете инфузија на алкохол. Прелива течноста во шишиња.

Инфузија на цреша слива дома разликува необичен вкус и корисни својства. Подготовка не предизвикува проблеми и непотребни трошоци. Умерено консумирање на овој пијалок го зајакнува имунолошкиот систем, го стабилизира работењето на сите системи да бидат проактивни. Не злоупотреба на алкохол! Прекумерна ингестија на ликер може да резултира обратно пропорционална со негативен ефект.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијте од tkemali под tkemali - рецепти од цреша ракијаПијте од tkemali под tkemali - рецепти од цреша ракија
Тинктура од цреша плодови Коњак - најдобар рецептТинктура од цреша плодови Коњак - најдобар рецепт
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Почетна птица цреша ликер со вотка и безПочетна птица цреша ликер со вотка и без
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецепт за ракијаРецепт за ракија
Подготовка на ликериПодготовка на ликери
Рецепти инфузии на малиниРецепти инфузии на малини
Тинктура за алкохол цреша плодовиТинктура за алкохол цреша плодови
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
» » Старт на цреша ракија