ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти ликери од цреша слива

фотографии од цреша ракија дома

Од цреша слива овошје вкус ликер произведени со малку курва вкус. Сметаме две различни техники за подготовка на рецепт. Во првиот случај, ќе се запали алкохолен пијалок, во втората - богата силна.

Видео: Херб на цреша слива. Бесплатни суровина за супер-duper пијалок. // Олег бакар

За домашна ракија од сливи одговараат на сите вкусови: црвена, жолта, виолетова, црна. Прво што треба да се оди преку бобинки, отстранување неподготвен, разгалена и остарел, а потоа измијте ги добро. Дури и малку скапани овошје е во состојба да го уништи целиот пијалок.

Се верува дека коските на цреша слива многу опасни цијановодородна киселина, па затоа е подобро да се извлече. Всушност наштети на семе во голема мера претерани, згора на тоа, тие се обезбеди интересно вкус. ги остави или не, секој одлучува за себе, и двете опции се прифатливи.

Класична alychovaya ликер

Подготовка метод на природна ферментација. Тврдина - 8-12%.

состојки:

  • плодови слива - 2 кг;
  • шеќер - 1,5 kg;
  • вода - 200 ml.

рецепт:1. Измијте цреша слива. Ако сакате, отстранување на коските.

2. Отворете бобинки во тегла, додадете шеќер, а потоа постојано енергично се протресува и се прелива вода. Ако користите сливи, проследен, можете едноставно да се меша добро.

3. врат банки газа завој (за заштита од инсекти), а потоа се стави на 2-4 дена во темно место на собна температура.

4. Кога пена Подсвиркват кисело мирис и лесно да се инсталира во тенџере на растенијата или домашна печат вода.5. По 25-45 дена на ферментација е над (прекин на вода печатот да свират меурчиња). Тоа ракија филтрираат преку 3-4 слоеви на cheesecloth. Евтини (солидна дел) да притиснете оружје, вирус преку памук и се меша со главниот дел.

6. На готовиот ракија да шише, запечатени и го стави во 2-3 месеци во фрижидер или подрумот на температура од 12-18 ° C. Рок на употреба на 1-2 години.

Фото alychovoy домашна ракија без вотка
Традиционалната верзија на жолта цреша сливи

Инфузија на цреша слива вотка

Силен вкус на пијалок, се подготвува за начинот тинктури.

состојки:

  • сливи - 1 кг;
  • вотка (пијалак алкохол 40-45%) - 1 литар;
  • шеќер - 150 грама.

рецепт:

1. Ставете бобинки во тегла (како што може да се со или без коски), додадете водка и цврсто затворете го капакот.

2. Воз мешавина во темнината на собна температура за 35 дена, еднаш неделно да се тресат на содржината на конзерва.

3. Вирус на инфузија преку газа. Alychovuyu вотка во близина цврсто и да се чува на ладно и темно место. На бобинки додадете шеќер, се меша добро и е херметички запечатена. Инсистираат на уште 35 дена.

4. сируп вирус преку cheesecloth, а потоа се меша со инфузија добиени во претходниот чекор.

5. Пред употреба, совети пијалок отстои 10 дена. Испаднат вкусна домашна цреша слива ликер од тврдината на 28-32%. Рок на траење до 3 години.

RECEPT-nalivki-iz-alychi-s-vodkoj
Инфузија на црвена цреша слива вотка
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Слива ликер домаСлива ликер дома
Старт на цреша ракијаСтарт на цреша ракија
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
» » Рецепти ликери од цреша слива