ma.AlcoruGuru.ru

Домашно вино alychovoe

Видео: Слива вино ch.1.Plum вино дел 1

куќата вино рецепт од цреша слива

Во добри години приносот на цреша слива (диви сливи) пријатно изненадени. Со едно дрво може да собере до 100 килограми овошје. Еден од интересните методи на обработка на жетвата е подготовка на домашно вино од цреша слива. Заинтересирани се поканети да се консултира со најдобар рецепт. Се бара само овошје, шеќер и вода.

Alychovoe вино може да бидат подготвени од било кој од сортите: виолетова, црвена или жолта боја. Поради високата содржина на шеќер од најдобрите вино за црвени сорти се сметаат сливи и кајсии.

За заштита на вино од инфекција со патогени микроорганизми, сите контејнери треба да се стерилизираат со врела вода, а потоа избришете сува со чиста крпа.

состојки:

  • alycha - 3 kg;
  • вода - 4 литри;
  • шеќер - 300 грама на литар сок;
  • неизмиени суво грозје - 100 грама (факултативно).

вино рецепт од цреша слива

Видео: куќа виното на рибизла, слива процес вино poshol

1. Зрели слива биста, отстранување на лисја, стебленца, скапани и мувлосана овошје. Овошјето не мијат мора да остане диви квасец.

2. Peremyat плодови раце или дрвени тркалање игла да се униформа течна состојба пире. Тоа е многу важно да не се скрши коска, инаку вино ќе горчлив вкус.3. Додадете суво грозје и вода, се меша добро. Суво грозје осигура кога див квасец на плодови не се активирани.

4. вратот преврза со резервоар за снабдување со газа со разреден пире во темно место со температура од 18-28 ° C. Промешајте 2-3 пати на ден, туркајќи го во каша сок - појавија лушпите и пулпата.

5. По 2-3 дена, кога почнува ферментација (на површината на пена, кисело мирис ќе биде разбирлив Подсвиркват), истурете сок ферментирано со тиња, пулпа стискаш преку cheesecloth.

6. Сите сок влегоа во шише или тегла. Додадете 100 грама шеќер на литар сок, се меша добро. Ферментација садови да се пополни до 3/4 волумен, да се направи простор за јаглерод диоксид, следниве делови од шеќер и пена.7. Поставете го фатат вода на било кој дизајн. Дома, може да се добијат медицински ракавица со една мала дупка во прст (пункција игла) на.

8. пренос на контејнерот во темно место со температура од 18-28 ° C.

рецепт за вкусни вино alychovogo
Вино од црвена цреша слива под вода печат

Додадете го вториот дел на шеќер во 4 дена - 100 грама на литар сок. За оваа исцедена одделно 300-500 мл ферментирање кантарион, се меша со шеќер сируп добиени се истури назад во вино и затворете печат на вода. По уште 5-6 дена, да додадете останатите шеќер (100 грама / литар) од опишаните технологии.

Во зависност од температурата и квасец активност на цреша слива вино ферментира 20-50 дена.

Ако ферментација не запира по 50 дена од почетокот на готвењето, тоа е потребно да се исцеди на вино од седиментот преку слама и го стави под dobrazhivat задржи водата. Ова ќе го спречи горчина.

9. Кога на ферментацијата е завршена (мора да заличи, ќе се таложат на дното, печат на вода за неколку дена, дува меурчиња, издувана ракавица) вино исцедена од седиментот низ тенка цевка. Вкус, ако е пожелно засладување шеќер или фиксира вотка (алкохол) - 2-15% по волумен.

Вино во созревањето трансфузија на бродот, по можност со пополнување на вратот, за да се избегне контакт со кислород. Цврсто затворете го приклучокот или ре-инсталира печат вода за 7-10 дена, доколку додаток на шеќер.

10. Премести alychovoe домашно вино во темна соба со температура од 5-16 ° C и оставете за 30-90 дена. Ова време е доволно за да се пијат за да се олеснат и да стане повкусна.

Кога талог слој од 2-5 см (на секои 20-30 дена), филтрирање на вино истури во друг сад. Пијалокот е подготвен, ако талог веќе не паѓа.

подготви домашна вино од цреша слива
Виното на жолта цреша слива по 3 месеци на изложеност

11. За повеќе удобен за складирање на вино може да се истури во шишиња и цврсто затвори капи.

Резултатот е само-направени alychovoe вино со богата арома и малку курва вкус. Тврдина - 11-12%. Рок на траење - 3-4 години. Принос - 65-70% од волуменот на сок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливиГлавната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи
Инфузија на цреша сливаИнфузија на цреша слива
» » Домашно вино alychovoe