ma.AlcoruGuru.ru

Рецептот е едноставен слива ликер

домашна слива ликер

Еден од најдобрите десерт алкохол е домашна слива ликер. Се служи на собна температура на слатки јадења или кафе. Напред, ние ги сметаме класичната рецепт и технологијата на изработка на овој едноставен вкусни ликер. Тоа може да се направи било кој, од состојки треба само сливи, шеќер и основа алкохол.

За слива ликер одговара зрели (подобро дури и презрее) овошје секој сортата, на пример, унгарски, ренклод, Mirabelle или јајцето. Во случај на диви кисело сливи во шеќер треба да се зголеми за 30-40%, но тоа не е гаранција за позитивен резултат, бидејќи прекумерната киселина може да остане.

Водка во рецепт може да се замени пијалак двојна дестилација, бренди, рум или разреден до 40-45 степени етанол. Ви препорачувам да користите само висококвалитетни алкохолни основа или алкохол ќе простите.

состојки:

  • Слива - 2 кг;
  • шеќер - 400 грама;
  • вотка - 0,5 литри.

Рецепт ликер слива1. овошје е добро измиени, исчистени од листови и стебленца, а потоа извадете го семето.

2. пулпа со кора мелење до мазна кашеста маса. Тоа е можно да се направи дрвени тркалање игла, миксер или мелница.

3. резултат на маса е здиплен во тегла три-литар, пополни со шеќер и се меша добро.4. банка да се цврсто затвори капакот, а потоа се стави на 3 дена во топла (18-25 ° C) сончево место, да се даде сок каша.

5. Додај вотка (алкохол), се меша добро, запечатени и го стави на сад во темна ладно место (10-18 ° C) во 35-45 дена.

6. Подгответе алкохол вирус преку cheesecloth, потоа се филтрира низ неколку слоеви на волна да се направи транспарентен.

7. Прелива пијалок во шише и цврсто го затвори капаци. Чување во подрум или фрижидер. Рок на траење до 2 години.

слива ликер без сено

Резултатот е околу 1,2-1,3 литри домашна слива ликер тврдина од 20-25 степени. Во зависност од видот на овошен пијалак има убава жолта или жолто-кафеава боја со светла арома и вкус на сливи.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Рецепти ракијаРецепти ракија
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Слива ликер домаСлива ликер дома
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Десерт вино и овошјеДесерт вино и овошје
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
» » Рецептот е едноставен слива ликер