ma.AlcoruGuru.ru

Слива ликер

слива ликер

Земете само еден тип на слива - Унгарија, совршено зрело, отстранети од дрво. Истурете својот целосен барут и се прелива во сооднос од 4 дела водка 1 дел од ладна зовриена вода, оставете да отстои во подрумот за 3-4 недели. Продолжи да се направи и со украинскиот цреша ракија. Инфузија повторно не беше на врвот.

Направете го истото како и во претходниот рецепт, само додадете вода не е потребно, но посилни од вотка, толку подобро. Тоа може да се најде на првото место со вотка со употреба. тоа не е неопходно да се прелива во шише.

Овој рецепт вклучува употреба на зачини. Марк зрели слива слатка сорти, се сече на половина и отстранете камења, слива се прелива во шише и се прелива силна вотка, додадете шеќер и зачинета смесата се собрани во однапред (2 часа. Л. L 1 ликери), и кисна 4-6 недели. Држете 3-4 и по декантацијатаракија созревање се исцеди и се остава да отстои, а потоа отстранете талог, се прелива во шишиња и се чува на ладно место.

Зрели слатка слива мие, сува, извадете го семето, се става во шише од 80%, се прелива вотка за покривање на овошје, се стави на топло место. Инсистираат месец, секоја недела за подобро мешање вино материјал со клима декантира течниот дел, а потоа се прелива во шише. Исцедете го, додадете шеќер во износ од 1 лажица масло. 1 литар ракија и оставете го да отстои една недела. Вирус, се прелива во шишиња, плута.Исцедете го шишето за да се пополни 80% од обемот, додадете вода и кисна 1,5 месеци. Одливот на инфузија и пречка. Слива истурете шеќерен сируп: 1.5 чл. шеќер во 1 L на вода, на 1 литар на инфузија изведува 2 лажици. сируп.

Смесата Инсистирајќи 1 недела, се празнат, се населиле, филтрира, се меша со претходно фузиран инфузија, во шишиња, запечатен, и туркање уште 6 месеци.

Во 1 литар - 600 g на прочистен слива, 1 лажица масло. шеќер и 1/2 чл. вода.

Свежо овошје се сече на две половини и отстранување на коските. Се става во стаклена тегла, додадете шеќер сируп, шише отворањето вратоврска cheesecloth и го постави на топло место за 24 дена.

Штом знаци на ферментација, со газа банки отстранат, инсталација замката на вода.

Видео: ракија

На крајот на ферментација (по 20 дена) ракија филтрира. Останатите маса беше филтрира повторно по стегајќи. Филтрирани ликер се истури во подготвената шишиња и запечатени

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Пијте од tkemali под tkemali - рецепти од цреша ракијаПијте од tkemali под tkemali - рецепти од цреша ракија
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Рецепти ракијаРецепти ракија
Снежни топки ликерСнежни топки ликер
Круша ликерКруша ликер
Цреша ракијаЦреша ракија
Слива виноСлива вино
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
» » Слива ликер