ma.AlcoruGuru.ru

Alychovy алкохол

Цреша слива - многу вкусна слива, која не е само вкусен туку и многу корисни. Поради високата содржина на витамини А и Ц, исто така, ужива огромна популарност меѓу готвачи. Од цреша слива подготви речиси секој сад - тоа е одлично да се направи метеж и различни сосови, од неа се многу миризливи овошје компот и тинктури.

Alychovy подготвува ликер не е брзо - деликатни слатка и кисело пијалок може ќе се обиде до 5 недели. И покрај ова, процесот на готвење сама по себе не е комплицирано, па можете да го готви дома лесно. Можете да ги преземат сите сорти сливи и бои - од жолта и црвена боровинка ликер ќе едноставно прекрасен.

слика рецепт
состојки:
  • Сливи - 2-2,5 kg
  • Шеќер - 250 гр
  • Водка - 0,5 l

Како да се готви alychovy алкохол

Рецепт за alychovogo алкохол прилично едноставна и ако се подготви овој пијалок со вкус барем еднаш, во иднина ќе биде во можност да се готви практично на око без користење на совети.

Да се ​​подготви пијалок треба да се преземат кристалите. Оваа количина на шеќер слива и совршено се вклопуваат во тегла три-литарски.Слива треба добро да се мијат и се ставаат во тегла.

Прелива на врвот гранулиран шеќер слива - колку што ќе одговара - 200-250 грама.Банките треба да покрие најлон со капак или цврсто завртка проѕирна фолија и го стави во темна ладно место за 14 дена.

По две недели, ќе треба да се исцеди резултат на сок, сируп и се стави на ладно место - по можност во фрижидер.

Слива прелива вотка или алкохол, разредена со вода во сооднос на 50-50.

Банка да се затвори и да се стави во заштитена светлина кул место за две недели.

Сирупот се меша со тинктура од вотка, се меша добро и се уште инсистираат за една недела во фрижидер.

Alychovy вкус ликер може да се вкуси. Деликатна сладок пијалок ќе биде доволно силна, па го користат во разумни количини.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
А едноставен рецепт alychovogo светлинаА едноставен рецепт alychovogo светлина
Куќа вино од цреша сливаКуќа вино од цреша слива
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери