ma.AlcoruGuru.ru

Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи

Виното се одликува со цреша слива

alycha-V-korzine-fotoНе е важно што рецепт ќе се подготват домашно вино од цреша слива - мора внимателно да се најде решение на овошје, не штедат на еден пример на сомнителни. Како и за семе, некои винарите се премногу мрзливи да ги отстранат и да верувате дека бескорисни. Јадро содржи цијановодородна киселина, која во минимални дел е безопасен за организмот. Експертите советуваат да се повлече од цреша слива јами, но право на живот и се рецепт за вино, каде што се лево.

Користете валкани слива подобро, избегнување на загуба на диви квасци. Ако овошје се мијат, природни производи замени кражба вино квасец.

Цреша слива сок е тешко да се добие, и во ова лежи нејзините главни недостаток за производство на вино. Канцеларијата сок спречува пектин, но тоа може да се неутрализира со употреба pectinase. Ензимот се продава во продавници за винарите.

Бело вино со семки

Размислете за рецепт на ароматични бело вино од зрели цреша слива со семиња. Зрели плодови се во средината на јули. Пијалаци порибување жолта мека сливи (доволно за 5 кг).

 • nalivka-alychi-3Суво грозје - 1 чаша;
 • Вода - 8 литри;
 • Шеќер - 7 - 10 чаши.


Работното започнува со избор на сливи. Расипан плод, гранчиња, опашки и други отпадоци фрлени. Слива смачкана без оштетување на семето се става во шише, се фрли суво грозје. Состојки истури топла вода и се чува во топли услови за 2 дена.

Клокотот и пенење маса укажува на ферментација. Ако процесот е активен, сок внимателно преточена преку cheesecloth, кожата и јадрото се отстранат, се воведува со кантарион шеќер (сладост во мала количина на вино alychipoluchaetsya суво, и обратно).

Засладен повторно мора да ги испрати во тегла и запечатени со вода печат. 1,5 месеци ферментација мора да биде запрен. Виното е отстранета од основа, шишиња и чуваат во подрум од 8 недели.vino_iz_alychi_2

Црвено вино од мед и цреша слива

Во отсуство на алергија на пчелни производи во вашиот дом, може да се направи вино од мед и цреша слива.

 • Сливи црвено - 4 кг;
 • Мед - една фунта;
 • Вода - 6 литри;
 • Вино квасец - 5 g

Преместен слива изми, поделени во половини и коски се отстранети. Овошје притисне и истури вода, загреана до 36 - 38 ° C. За мешан Бери тежина квасец и заштита на јадења од пристапот на инсекти. По еден ден од престојот во топли услови, иднината домот на цреша слива вино е исцедена и стискаш на пулпа.

Мед е омекнат во водена бања и лади до 36 ° C, а потоа воведе во кантарион. Составот се става во шише со тесни врвот и монтирани замката на вода. Како на крајот на ферментација (процесот трае околу 50 дена), виното се истури од талог и понатаму се филтрира. Понатаму, тоа се става во чист сад и да чекаат за појаснување (тоа трае 2 месеци). Конечно, опојни филтрира и шишиња.

Модерни рецепт со pectinase

Ако сакате да експериментирате, бидете сигурни да го пробате на рецепт со pectinase и да добијат вино од било кој вид на цреша, слива на американската технологија.

 • abrikosovaya_nalivka_bez_vodki-jpg-crop_displayСливи - 2.8 kg;
 • Вода - 4 литри;
 • Шеќер - 1.4 kg;
 • . Пектиназни - 1 лажиче;
 • Вино квасец - 1 пакет;
 • Габична шминка - 1 лажиче ..

Ние се опише како да се готви од цреша слива вино за овој рецепт. Набројани овошје мијат и сушат на воздух, да ги искористи коски и каша половина. Пулпа е разреден со 1 L на вода, и толерира топла соба на 2 часа.

Смесата се додава вода и pectinase остатоци. Чистење на јадења на ладно место, па неговата содржина не се шета, и тргна сок. По 2 дена, преточува и одделени каша. Сок од него се додава на основниот еликсир. Течен е доведена до вриење и се лади до 37 ° C.

Во топлите сок истурете шеќер, храна за квасец и самиот квасец и запечатени тегла хидраулични заклучување. топла соба образувам мора да се кандидира за 40 дена, а потоа на алкохол преточува од талог и се става во садот каде што ќе бидат појасни 2 месеци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
"Ако животот ви подава една слива", или како да се готви вкусна вино за до ништо"Ако животот ви подава една слива", или како да се готви вкусна вино за до ништо
Куќа вино од цреша сливаКуќа вино од цреша слива
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Слива виноСлива вино
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
Куќа вино од цреша сливаКуќа вино од цреша слива
» » Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи