ma.AlcoruGuru.ru

Вкусни слива ликер Брзи рецепт

слива ликер дома

Направете тинктура од сливи може да биде од било каква оценки (жолта, црвена или сина), главната работа е дека плодовите се зрели. вид "унгарски" се користи почесто, "јајце", "Канада", "ренклод" и "Mirabelle". Пред готвење сливи треба да поминат низ, отстранување на незрели, разгалена и скапани.

Како основа за Советот да користат алкохол водка, ракија, вотка двојна дестилација или разреден алкохол (40-45 степени). Многу силна алкохол апсорбира лоши плодови суровини, што резултира тинктура Излегува не е толку вкусна.

Солени тинктура од сливи со коски

Најлесен рецепт од тинктура, која нема непотребни состојки. Одличен пијалак за сите прилики. Како и мажите и жените.

состојки:

  • плодови сливи - 1 кг;
  • вотка (разреден алкохол, вотка) - 2 литри.

Подготовка:

1. сливи чисти од лисја, стебленца и измијте ја добро. Јас не советува да се направи инцизија за отстранување на месо или коски, а како тинктура се калливи, и нејзиниот вкус подобрува.

2. Покривање на овошје во тегла, истурете вотка. Водка слој треба да ги покрие слива 2-3 см.3. Банката цврсто затворете го капакот и го стави во 40-45 дена во темна топло место (16-25 ° C).

4. заврши ракија На филтрира преку cheesecloth да шише и печат на стопери.

Исполнет со алкохол слива може да се користи за готвење други јадења или како оригинален закуска.

домашна слива ликер слика

Излегува умерено силни (28-30 степени) се пие со нежен вкус и светлина арома на овошје. Рок на траење - до 3 години.Рецепт алкохол слива ликер

Слатка опција пијалок кој оди добро со десерти.

состојки:

  • Слива - 1 кг;
  • шеќер - 150 грама;
  • вотка (алкохол, вотка) - 0,5 литри.

Подготовка:

1. Изми овошје сече на два дела и да ги отстрани семиња.

2. Леј парчиња на слоевите на пулпа во тегла, да ги прскање со шеќер.

3. Затворете ја теглата и го стави на 2-3 дена на прозорецот за да мозоци сок. Еднаш дневно содржината на банките треба да бидат добро разнишан.

4. Прелива вотка (слива слој треба да се преклопуваат 2-3 см).

5. Затворете ја теглата и го стави во темно место за 30-40 дена. Еднаш неделно, тресење.

6. подготват домашна тинктура од сливи филтрира низ неколку слоеви на газа и памук.

7. Прелива пијалок во шишиња и плута цврсто.

слатка слива ликер
Тинктура без сено шеќер

Тоа се добива околу 1 литар пијалок. На ладно, темно место, оваа опција може да се чуваат за период до 2 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Лето слива ликер домаЛето слива ликер дома
Тинктура на "индиски лето"Тинктура на "индиски лето"
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Тинктура врз основа на сливаТинктура врз основа на слива
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Вино сливиВино сливи
Тинктура на сливиТинктура на сливи
Рецепти ликери сливиРецепти ликери сливи
» » Вкусни слива ликер Брзи рецепт