ma.AlcoruGuru.ru

Слива ликер дома

Слива ликер дома

Домашна слива ликер - вистинска магија, една од најинтересните десерт пијалаци. Таа е идеална да се јаде со слатки јадења и кафе. Домашна слива алкохол секогаш има одлични перформанси кога се користи со класичен рецепти кои се предодредени сливи, шеќер и сите алкохолни база.За подготовка на овој ликер слива одговараат сите видови освен дивината. Бидејќи тие се дури и со додавање на дополнителна доза на шеќер ќе даде киселост на готовиот производ, тоа не е важно десерт влијае пијалок.

Како што се алкохолот бази запре опсег на коњак, алкохол, разредена до 40-45 степени, светлина (под услов двојна дестилација) и дефинитивно regia. Подобро ќе биде основа на алкохол, толку подобро алкохол.

Рецепт слива ликер

  • 2 kg одвод на било кој вид;
  • 400 гр шеќер;
  • 0,5 литри на основите на алкохол, најдобро вотка

процесот на подготовка

  1. Плодовите се мијат, чистат од стебленца и лисја, отстранување на коските.
  2. Со сите достапни алатки (блендер, мелница, миксер) Слива е претворена во каша.
  3. Каша промена во стаклен ковчег, истури шеќер и се што се меша.
  4. Затворен капак тегла ставен во светло и сончево топло место за три дена, со цел да ги споделите со сок од пулпата што е можно.
  5. Додадена капацитет вотка или други алкохол избран база микс, се покрива и овој пат се пренесува на ладно место за еден месец и половина.
  6. Ликер се филтрира, со помош на памук филтер, со цел да се постигне транспарентност на производот.
  7. Филтрираниот алкохол беше влегоа во подготвената стаклен сад и се утврди депонирани во подрум или фрижидер. Овој производ не се чуваат за повеќе од две години.


Со утврдени упатства за следење се околу 1,3 литри алкохол, што е тврдина во близина до 25 °.

Слива ликер дома не е само вкусни, но исто така убави. Тоа може да биде жолта, жолто - кафеава нијанса и стабилен слива вкус.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Лето слива ликер домаЛето слива ликер дома
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Слива светлина домаСлива светлина дома
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
» » Слива ликер дома