ma.AlcoruGuru.ru

Суво бело вино

Суво бело вино

Суво бело вино

Суво бело вино, може без тешкотии се направи дома.

За да го направите ова, користете сорти бело грозје, како и соодветна црвена и розова сорти чие сок нема боја.

укинување цариградско грозде вино Еве шеќер не е дадена, доволно е во бобинки себе.Корисноста на суво бело вино, поради содржината на минерални киселини и антиоксиданти. Професионални готвачи се користат во своите рецепти, овој необичен пијалок. Од подигање на јадење посебен вкус на нежен мирис.

            Главните компоненти:

    • Бобинки сорти бело грозје (Износот во зависност од вино за готвење)

Видео: Што е подобро, црвено или бело вино  • кисело вино квасец (10 литри - да обезбеди 200 грама)

          подготовка

Прво што треба да се подготви грозје. Чиста чешли расипан бобинки. Следно, грозјето се добро замеси. Компресира како резултат на пулпа. Како резултат на сок се остави за ден на ладно место за делумно појаснување.

Брани сок (мора да) црево се прелива во стаклено шише на 3/4 од јачината на звукот, Дода вино квасец квас и да се стави печат вода.

На собна температура за ферментација на кантарион треба да стане 20 ° C. Имајте на ум дека температурата е многу важен фактор.

По ферментацијата (околу две недели), виното се истури нежно црево, така што нема да ја погоди талог. Повторно, се стави на заклучување на вода.

Ферментација треба да се одржи на истата температура. Така, на ферментација е ниска, тоа може да се остави во просторот на резервоарот воздух 1/5 од јачината на звукот.

Видео: Изработка на вино дома не е slozhno.Beloe вино

По ферментацијата, виното е целосно спојување црево во стаклено шише повторно стави вода слајд и извади подрумот за 2 месеци.

Тука ќе созрее. По два месеци на суво бело вино ќе биде подготвен. Тогаш тоа е во шишиња, запечатени и и се чуваат во подрум.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Производство на суво бело виноПроизводство на суво бело вино
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Коктел "Кир"Коктел "Кир"
Францускиот воткаФранцускиот вотка
Вино од суво грозјеВино од суво грозје
ЧашаЧаша
Најдобрите домашна суво бело виноНајдобрите домашна суво бело вино
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Вина на ШпанијаВина на Шпанија
Млеко во бело виноМлеко во бело вино
» » Суво бело вино