ma.AlcoruGuru.ru

Чаша

чаша

состав мешани пијалоци десерт чии главни компоненти се зеленчук, овошје, и ниски природни прибор за јадење, сува или полу-слатко вино.

Тука е нивниот рецепт и подготовка ред.Јагода: 200 гр јагоди, 40 г шеќер, 150 гр суво бело вино 150 гр суво црвено вино и 200 гр бело полуслатко вино. Јагода се полни со шеќер и исполнета со бели и суво црвено вино. Содржината се стави на ладно место за 1 до 1,5 часа да кисна. На пијалоци се истури во очила (до 2/3 волумен) се истура и полу-слатка вино. Во секоја чаша стави мраз.

Мускат 3 лимон, 100 гр шеќер, две шишиња (0,7 литри) на суво бело вино, две шишиња (0.5 L) лимонада. Стискаш сок од лимони, пополнете го со шеќер, додадете на вино и кисна за 1 час на ладно место. Потоа се става во чаша и се надополнува со газирана вода. За вкус може да се стави на карпите ситно кората од лимон.

Видео: чаша ПијалокотЦреша: 1 кг цреши, 200 гр шеќер, шише (0,7 l) суво бело и црвено вино, 2 шишиња газирана вода мраз. Подготвени на ист начин како и јагода.

Лимон 0,5 лимон, 20 гр шеќер, 300 гр суво бело вино 150 g на газирани вода. Стискаш сок од лимон, се полни со шеќер, додадете на вино и инспирирање на ладно место. Потоа се става во чаша, додадете мраз и сода вода.

Мирисни: диња големи димензии шише (0,7 l) суво црвено вино, 120 г шеќер, 700 гр газирана вода, 500 гр сок од портокал или мандарина, мраз. Диња изми, отсечен од врвот, изберете семиња. Ставете ги сите состојки во диња, се стави на врвот на мраз, затворете го капакот на намалување и се става во фрижидер за 1,5 часа. На готовиот пијалок се прелива во чаши.

Лимон со конзервирана цреши или вишни: 1 лимон, 250 гр шеќер, 2 шишиња од суво бело вино, 1 банка (500 g), конзервирано овошје, црвена 1 шише пенливо вино. Лимон (без лушпа), се сече на парчиња и се стави во сад емајл, полни со шеќер, истурете 1 шише суво бело вино, во близина и го стави во фрижидер за еден ден. Еден час пред да се хранат сува истурам вино се става рендан кора, конзервирано овошје сок. Пред фрлаат во чаши Додај пенливо вино и парчиња мраз.

Епл: 0,5 кг јаболка, 1 мала лимон, 3 чаши ладна силен чај, 1 чаша шеќер, 1 лажица шише вино. Мирисна јаболка излупени, се сече секоја во 4 парчиња, отстранување на семе парчиња, а потоа се исецка ситно, додадете до емајл тава, додадете сок од лимон, рендана кора од лимон, се прелива ладна силен чај, додадете шеќер, капакот и го стави во 5-6 часа. во фрижидер. Пред да се прелива во чаша, пијалок се меша со вино, додадете коцки мраз, доколку е потребно, шеќер.

Видео: 280 Krushon во лубеница

Овошје Бери: 350 g јагода, малина, кајсии, грозје мирис (по можност muscadine сорти), 1 л силна свеж чај, 1 шише црвено вино на маса, 2 шишиња минерална вода. Свежо овошје кора и семиња, пополнете го со шеќер (по вкус) и го стави на една ноќ во фрижидер. Пред сервирање, се прелива чај, вино, минерална вода и се меша. Додадете мраз и шеќер (ако е потребно).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктел рецепти "sangria" домаКоктел рецепти "sangria" дома
Како да се готви mulled вино - 2 часа.Како да се готви mulled вино - 2 часа.
Удар "Денот на независноста"Удар "Денот на независноста"
Рецепти алкохолни коктелиРецепти алкохолни коктели
Подготовка на грог и ударПодготовка на грог и удар
Како да се направи јагода и јагода ликерКако да се направи јагода и јагода ликер
Коктели со бело виноКоктели со бело вино
Јагода виноЈагода вино
КримскатаКримската
Цреша ракијаЦреша ракија
» » Чаша