ma.AlcoruGuru.ru

Коктел "Кир"

Коктел Состојки:

  • Creme de Cassis ликер 10 ml
  • бело вино 70 ml
Ако ви се допаѓа коктели со Бери вкус, класичен "Кир" - совршен избор! Овој коктел стана популарен во францускиот кафулиња, дури и во средината на XIX век. Во дваесеттиот век, тоа не беше заборавена. градоначалникот на Дижон во Бургундија регионот на презентации на производи - вина и ликери забавуваат гостите со овој вкусен коктел.

Варијации коктел "Кир", постојат многу, но секој од нив ја продолжува традицијата на оригиналниот Кира. Изборот на бело вино коктел - според вашиот вкус. По можност, суво бело вино или Shabli.Да ви е потребно:


10 g ликер "крем де Quasis"
70 гр суво бело вино


Подготовка:
Се става во чаша ликер и постепено додадете вино.

Сорти коктел "Кир":
"Кардиналот" - наместо бело вино се користи црвена.
"Кир Бретон" "Кир Норман" - наместо бело вино користи јаболков (јаболко или круша).
"Кир Империјал" - наместо на крем де Quasis се малина ликер наместо суво бело вино - шампањ.
"Кир Ројал" - Бело вино се заменува со се служи шампањ и пијалок во чаши за вино.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Конфети (удар)Конфети (удар)
Коктели со воткаКоктели со вотка
Вино коктелиВино коктели
Слатка павлака со бело виноСлатка павлака со бело вино
Црно и белоЦрно и бело
Рецепти алкохолни коктелиРецепти алкохолни коктели
АлександарАлександар
Коктели со водка и вермутКоктели со водка и вермут
Коктели киселоКоктели кисело
Коктели со бело виноКоктели со бело вино
» » Коктел "Кир"