ma.AlcoruGuru.ru

Бреза вино

бреза вино

На првиот метод. Измешајте сок од бреза со бело трпезно вино, шеќер и мелени лимон (со лушпа), но без семки. Потоа го ставаат во буре, се стави на ладно место за 2 месеци. По овој период, се прелива во шишиња и плута, катран, се стави на шише странично во подрумот на песок. 3 недели по флаширањето на вино може да се консумира.



Бреза SAP - 2.5 l, лимон -1 парче, шеќер -. 0.75 kg, вино - 1 шише.

Вториот метод. Намали во текот на пролетта кората на млади, големи бреза, направи дупка широка, и се држи во фибула дупка, шини стави на када за да ја исцедите сок во него. Тоа истури во цевката, да додадете бело трпезно вино, пченица вотка, унгарски вино, шеќер, суво грозје добро. Ставете на шеќер во сок од бреза, се тресат за распуштање на шеќер. Барут плута ракав, колку што е можно, условите на катран и го стави на ладно место за 2.5 месеци. Тогаш тоа се прелива во шишиња, плута, катран и ги стави настрана да се задржи на песок во подрум.

Бреза сок - 0,5 литри, белата маса вино - 0,5 шишиња, пченица вотка - 1 шише вино Унгарија - 1 шише, суво грозје - 0,5 кг, шеќер - 1,25 кг.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од бреза SAPВино од бреза SAP
Квас од бреза SAPКвас од бреза SAP
Пенливо вино шампањПенливо вино шампањ
Бреза кулерБреза кулер
Цреша ракијаЦреша ракија
Рецепти од квас од бреза SAPРецепти од квас од бреза SAP
Куќа вино од бреза SAPКуќа вино од бреза SAP
Бреза SAP домаБреза SAP дома
Како да се направи домашно вино од бреза SAP?Како да се направи домашно вино од бреза SAP?
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
» » Бреза вино