ma.AlcoruGuru.ru

Вино од цреша слива

Вино од цреша слива

Вино од цреша слива

    Вино од цреша слива е само подготовка технологија е слична и за вино од брусница, но тука постојат некои нијанси кои треба да се знае.

Но, пред да се движи кон рецепт на цреша слива вино отколку појасни, тоа е, всушност, ги мами на пијалок.

Видео: Вино од цреша слива ch.1.Wine на слива дел 1

Излегува дека е многу едноставна, бидејќи многу слива вклучува многу корисни витамини: ПП Е Б6- на5- на3- на2- на1- А, како и есенцијални минерали: фосфор, железо, натриум, магнезиум, калциум, калиум.

Па и, според тоа, дека сите нешта останува во виното. Она што е најинтересно, слива, можете да користите различни сорти. Па, јас не ќе врие фаќате за бизнис.

                                Рецепт, домашно вино од цреша слива             состојки:

• зрела цреша слива, проследен (4 kg)

• Водата се вари (4 литри)

• Шеќер (1,8 килограми)• Препорачливо е неизмиени суво грозје (100 грама)

            подготовка

Како многу зрела цреша слива црви веќе го имаат, а потоа ќе мора прво да се мијат и се отстранат коските. Така да дефинитивно ќе ги отстрани сите злобни wormy овошје.

До подготвени цреша слива без сено пополни половина од шеќер (900 грама) и каша на пулпа.

Сето ова се става во шише desyatilitrovuyu надополни со вода, се вари, ако на фармата е, суво грозје, а потоа и во шише (ова е за најдобар ферментацијата), но може да се направи без него. Шишето беше ставен во топлина и се покрива со газа (три слоеви) за три дена.

Во ова време на сок се разделени, и на каша ќе се појави, а со тоа ќе бидат присутни мирис на квасец. Сепак, како процесот на ферментација веќе започна.

Отфрлите сок во ново шише и тука се притисне на целулоза, да се наполни салата на другата половина од шеќер (900 грама), и треба да се измешаат, така што шеќерот е целосно растворен.

потоа го ставаат печат вода, и во топлина, нека шета. ферментација процес ќе трае околу еден месец. Кога меурчиња престане да се издвоите, се спојат црево вино од талог во ново шише, задната корица со вода печат и веднаш во подрумот.

Во подрумот вино од цреша сливи ќе созрее, да се разјаснат. Во тоа време, ќе треба најмалку три месеци. Се согласувам долго време, но она што виното на цреша слива ќе успее! Ви посакувам успех!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Куќа вино од цреша сливаКуќа вино од цреша слива
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Слива виноСлива вино
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливиГлавната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи
» » Вино од цреша слива