ma.AlcoruGuru.ru

Домашна слива вино. рецепт

Домашна слива вино. рецепт

Елита алкохолни пијалаци е малку веројатно да се нарече домашна слива вино, но вкус излегува на оригиналот. Затоа, вино, како и многу сливи. Полу-сува или полу-слатко вино од мозоци на големиот јадења со месо и десерт се служи слатка опција вино.

Ако имате доволен број на одвод, само за вас домашно вино направена од сливи. Рецептот е едноставен, вие само треба да се изврши точно на сите овие чекори.

Најтешкиот е поделбата на сок, бидејќи цевките не се многу од нив содржат пектин. Ова е супстанца која го прави телото на овошје желе на. На продажба за оваа причина не можете да најдете на чистиот сок од сливи, само нектар.

Но, сливи содржат значителна количина на шеќер, што е огромен плус, бидејќи ова вино е направен поедноставно од тоа на јаболка. Треба помалку шеќер, како и процесот на ферментација е активен.

Тоа ќе биде потребно да се подготви или купување:

  • Сливи (зрели плодови);
  • вода;
  • шеќер;
  • газа;
  • контејнери за сок, ферментација и решавање.

Слива вино рецепт

1. жетва. За дома вино одлуки повлечени слива темни бои. По бербата сливи го прават тоа можно да легне во сонцето за два дена.Не се мијат овошјето, само малку нанесуваат со крпа. Во текот на тоа како сливи се на сонцето, на површината се појави габи и бактерии кои му помагаат на процесот на ферментација. Тие се нарекуваат природни или див квасец.

2. Подготовка на сок. Сливите се става во сад и мелени до униформа државата. Тежина треба да се претвори во пире од компири. После тоа, во сооднос од 1 се додава вода: 1.

Слива вино, преплавена со вода, дозволено да се кандидира за неколку дена во воздух на температура од не помалку од 20 ° C. За да се резултат на маса не се стави инсекти сад покриен со газа.Кога се подготвува посебна сок од месото, и ферментирани знаци се појавуваат на површината (меури и пена), смесата се филтрира, целосно да се ослободиме од каша. Сок што се добива кога се става во садот за ферментација.

3. ферментација. Сега дојде време да го додадете шеќер. Нејзината висина зависи од тоа што точно сакате да се добие вино. За сува или полусуво вино, полу-слатки и слатки за, можете да додадете 250 гр шеќер - 350 гр шеќер мора добро измешана.

Капацитет за ферментација е исполнет до 3/4 волумен. Во текот на ферментација произведува јаглерод диоксид, што е за него и потребата да се зачува простор. На капацитетот на инсталирани печат вода, чија изградба веќе се дискутира во претходните статии, можете лесно може да се најдат на овој информации.

вино процес на ферментација на сливи трае 45 дена, капацитет мора да биде во една соба каде што температурата на 20-25 ° C. Ферментацијата се смета за целосна ако не постојат повеќе меурчиња со печат на вода. Младото вино се преточува од остатоци со чиста друг сад.

4. созревање.

Појаснување од мијалникот оди подолг од оној на вино од јаболка. Покрај тоа, на честички се речиси невозможно да се филтрираат, па нема опции, само треба да чекаат за околу три месеци.

Но, дури и кога на крајниот рок, виното и натаму останува матна, за разјаснување бара многу долг период - до три години.

Не се изгради илузии дека кинески и јапонски слива вино, кое може да се купи во продавница не е природен производ. Тој е направен од суровини и вино, па затоа е најдобро да не го купат тоа. Особено сега дека знаете како да се направи домашно вино од слива. Рецептот што ги имате, не го отпад.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Најдобрите режеш вино домаНајдобрите режеш вино дома
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Слива вино дома е едноставен рецептСлива вино дома е едноставен рецепт
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Како да се подготви тинктура од сливиКако да се подготви тинктура од сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Десерт вино и овошјеДесерт вино и овошје
» » Домашна слива вино. рецепт