ma.AlcoruGuru.ru

Цреша слива вино од дома е едноставен рецепт

Сливи или како што се нарекува, диви сливи во можност да изненади нивното ниво на плодноста. Секое дрво може да произведе до hundredweight добри плодови. Еден од повеќето невообичаени начини на обработка на берба може да се смета за производство на вино од диви сливи. Сите оние кои се заинтересирани за тоа како да се направи вино од цреша слива во домот, да се запознаат со еден од најдобрите рецепти за кои вие треба само шеќер, вода и, се разбира, цреша слива.

На слива вино може да се подготвени од страна на било која сорта. Со цел да се избегне контаминација на вино различни организми се користат во резервоарот за подготовка да се стерилизира со помош на вода што врие, а потоа го избриша сува со чиста крпа.
Цреша слива вино од дома е едноставен рецепт како да се направи вино од цреша слива дома
Значи, ни треба:
- три kg plodov-
- 4 литри чист вода-
- триста грама шеќер на литар soka-
- можете да додавате сто грама суво грозје;

Цреша слива вино од дома е едноставен рецепт

 1. Собрани слива решат, отстранување на овошје со лош квалитет и отпад. Најдобро е да ги остави неизмиени, така што нема да се измијат своите природни квасец;
 2. Бобинки се префрли на состојбата на цврста маса, а тоа не е неопходно да се скрши коските, што може да се направи вино горчлив;
 3. Истурете суво грозје и темелно се меша со резултат маса на овошје и вода;
 4. Вратот лигира користење газа, парче плоча со маса остави во темно место на температура од 20-30 степени целзиусови. неколку пати на ден е потребно за да се поттикне маса, а не да се плови на целулоза;
 5. Неколку дена по почетокот на процесот на ферментација, тоа е потребно да се спојат почна ферментираниот сок и пулпа prozhat преку газа ткаенина;
 6. Како резултат на сок се става во сад, додадете сто грама шеќер на литар сок, и се промешува. Во садови за ферментација треба да останат околу празниот простор, каде што ќе се соберат на јаглерод диоксид, како и следните делови од шеќер и пена;
 7. Следно, стапица на вода. Почетна понекогаш се користи за еднократна употреба ракавица со игла удирани со тупаници дупка;
 8. Имајте на вино во место без светлина на температура од 20-30 степени Tselsiyu-
Цреша слива вино од дома е едноставен рецепт како да се направи вино од цреша слива дома
Вино од црвена цреша слива под вода печат
 • Четири дена подоцна, треба да се пополни друг дел на шеќер во слична пропорција. За ова спојување на околу половина литар кантарион се меша со шеќер и истури назад. Околу една недела подоцна, можете да додадете иста количина на шеќер на ваквата технологија;
 • Во зависност од активноста на квасец микроорганизми и температура alychovoe вино ќе талкаат од три недели до два месеци.
 • Ако ферментација не е запрен по педесет дена од почетокот, тоа е потребно да се исцеди на вино и оставете го да се заврши процесот под портата, па може да се избегне горчина.
 • По завршувањето на процесот на ферментација на вино е исцедена низ тенка цевка. Неопходно е да се обиде, ако сакате да се направи слатка или направи силни со алкохол (2-15 проценти од вкупниот број).
 • Потоа се става на вино треба во резервоарот за созревање, најдобро ја истурам на вратот, со цел да се избегне контакт со воздух, што може да го деградира вкус. Садот добро затворен и задржи водата која е поставена за оваа недела.


 • Виното на цреша слива префрлен во темна соба со температура до петнаесет степени и замина за период од еден месец до три. После тоа, виното се разјаснат и станува се повеќе префинет вкус.  Ако забележите појава на талог од две до пет сантиметри, тоа е потребно за филтрирање на пијалок на секои неколку недели, како појава на талог. Виното се смета дека се подготвени, по талог престанува да се појави.

  Така, ние научивме како да се направи вино од цреша слива дома, едноставен рецепт кој може да се повтори од никого. Овој пијалок ќе има малку кисел вкус нијанси и богата арома. Тој е совршен за да изненади своите гости и да го славиме некој важен настан во вашиот живот.

  Сподели на социјални мрежи:

  Слични
  Најдобрите режеш вино домаНајдобрите режеш вино дома
  Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
  Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
  Слива виноСлива вино
  Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
  Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
  Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
  Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
  Главната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливиГлавната тајните за тоа како да се направи вино од жолта цреша сливи
  Инфузија на цреша сливаИнфузија на цреша слива
  » » Цреша слива вино од дома е едноставен рецепт