ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти слива вино дома

Домашни слива вино може да бидат подготвени во класична форма (со додавање на шеќер и квасец) и во различни форми со користење на различни комбинации на овошје и бобинки. Рецепти од вино со слива и Бери овошје и ароматични адитиви не е тешко да се подготви за тоа, тие се прошири на вашиот десерт на маса, и може да дејствува како аперитив.

слика рецепт
состојки:
  • Слива - 10 kg
  • Цимет - 20 гр
  • Шеќер - 4 кг
  • Вода - 3 литри

Домашна слива вино на класичен рецепт

За класичен рецепт слива вино треба да се земе: 10 килограми сливи, 2 кг шеќер, 50 гр квасец.

Метод на подготовка. Слива миење, извадете семиња, истурете малку вода и се вари додека тендер.

Слива миење и отстранување на коските

Маса нанесуваат низ сито, додадете шеќер и квасец микс, се шири во садот за ферментација и цврсто запечатување затка со печат на вода.

Сливи вари додека не омекне

Стави да ферментира на топло место.

Стави слива вино ферментација

Кога процесот на ферментација се заврши, ново вино се спојат, додадете шеќер по вкус, се промешува и се даде да се кандидира за 2-3 дена.

Потоа, се филтрира и вино во шишиња

Потоа, филтрирање на вино и шишиња.

Рецепт домашна слива вино и циметРецепт почетната слива вино со цимет потреба: 10 kg на слива, 20 g на цимет, шеќер 4 kg, 3 L на вода.

Метод на подготовка. Слива миење, извадете семиња, шеќер заспие половина од норма и е дозволено да ферментира на топло место за 3-5 дена.

Од останатите шеќер, вода и циметот се готви на сируп, кул, се прелива кантарион, тесни-фитинг капак со печат на вода. Кога процесот на ферментација е завршена, слива вино, готви дома, треба внимателно да се логирате со талог, се филтрира и се прелива во шишиња.

Подготовка на слива вино од праска со ванила

Состојки на вино рецепт слива со ванила и праски: 7 кг сливи, праски 3 кг, 3 кг шеќер, 3 g на ванилин, 4 литри вода.

За подготовка на слива и праска вино со ванила сливи и праски се мијат, се отстранат коските, каша во неметални сад дрвен толчник.

Сливи и праски се мијатДодадете ванила сируп подготвен од шеќер и вода, ќе се префрли на садот за ферментација, затворање на капакот со печат на вода.

Праските се сече на клинови

Капацитет стави во темна топло место.

Домашна слива вино и цимет

На крајот на ферментација на вино подготвени да се логирате со талог, sweetens вкусот, филтер и шишиња.

Слива вино и грозје дома

За овој рецепт, домашно вино сливи, суво грозје, се 10 кг сливи, 100 g проследен сливи, суво грозје 200 g, 3 кг шеќер, вода.

Метод на подготовка. Сливите се решат, измиени, obsushivayut и извадете семиња. Сливи се мие и се сече. Сливи пополни мала количина на вода, се вари додека не омекне, принудени преку сито. Во пире додадете суво грозје, сливи, шеќер, се промешува и се ставаат во сад ферментација.

Слива вино со суво грозје

Цврсто затворено со печат на вода. Кога ферментација запира, вино спои со талог, филтер и шишиња.

Рецепт слива и вишна вино

Рецепт за домашно вино сливи и цреши треба: 5 кг сливи, цреши 1 кг, 800 мл вода, 2,8 килограми шеќер.

Метод на подготовка. Слива и вишна миење, извадете семиња, се става во стаклен сад. Додадете шеќер, полни со вода, вратот повлечеме врзување газа.

Цреша слива вино

2-3 дена во близина сад вода стапица и се остава да ферментира во топло место за 20-30 дена. Подготвени да пијат филтер, додадете шеќер по вкус, филтер. Ние го стави во темно место за 2-3 месеци. Готови слива и вишна вино повторно филтрираме и шишиња.

Засилени слива вино

Состојки за збогатена слива вино: 12 кг сливи, 6 L на вотка, шеќер, вода.

Метод на подготовка. Сливите се решат, измиени, obsushivayut, извадете семиња. Сливи се става во чаша сад, да го пополнат со вотка и инсистираат на топло место за 20 дена. Потоа, како резултат се спојат тинктура. Евтини прелива со топла вода, така што тоа целосно покриена масата, се лади и стискаш.

Засилени слива вино

За да го додадете исцеди течност шеќер во сооднос 1: 1, се промешува, се додека не се целосно растворен. Готви сируп поврзете со тинктура, затворете го капакот со вода портата и даде ферментира. Спојување на вино, филтер и шишиња.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Слива ликер домаСлива ликер дома
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Десерт вино и овошјеДесерт вино и овошје
Слива светлина домаСлива светлина дома
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
» » Рецепти слива вино дома