ma.AlcoruGuru.ru

Домашна слива вино за некомплицирана рецепт

Слива - универзален овошје, тоа може да се направи на црвено и бело вино слива. Ако ви се допаѓа Белата куќа вино - тоа е потребно да се користи рецепт за слива сорти боја, а сината слива даде светла богати црвено вино.

Одлично бело вино може да бидат подготвени "Mirabelle" сорти сливи. Тој им дава добар слатко вино со изразена арома. Сина сорти се добри за светлина и силна трпезни вина.

Почетна светлина пијалок од мијалникот тешко може да се нарече одличен ремек-дело на правење на вино, тоа е сосема нормално обична маса вино. Сепак, тоа е многу хармоничен со јадења од месо, и десерт ликер и слива вино е совршен за завршување на оброк. Покрај тоа, многу корисна слива вино се препорачува умерена употреба во анемија и има проблеми со крвните садови.Во неговиот состав сливи содржи доволно шеќер, но не само него. Плодовите на сливи се исто така многу пектини и желатинирање агенти, за да се добие соодветна сок од сливи тоа е практично невозможно, таа секогаш содржи овошна каша.

Како да се готви прекрасен слива вино дома

- собира малку презрее овошје.
- ги podvyalivayut во директна сончева светлина за 2-3 дена.
- Рид на слива јами.
- стави неизмиено овошје во секој погоден во однос на садовите.
- плод е темелно земјата на состојбата на униформа овошно пире.
- додавање на добиената каша вода по стапка од 1: 1.
- оваа смеса покријте го со чиста крпа и се издвои на топло место.
- се појави на површината на пена и меурчиња излегување означување на почетокот на процесот на ферментација.
- ние филтрирање на течност.
- се прелива сок од сливи во шишето за понатамошна ферментација.
- додавање на шеќер, врз основа на тоа, каков вид на вино се произведува: на влажна или сува пијалок ќе бара најмалку 250 грама шеќер на литар сок, и за слатки и полуслатки - е 350 g / l.
- шеќер мешајте додека не се целосно растворен.
- цврсто затворање на сад со сок од сливи посебна капа има отвор за гас на излезот од цевка спроведени кон него, кој се спушти во соодветен сад со вода. Во овој случај, јаглерод диоксид излегува слободно од сад со вино, но не и воздух од надвор продира во внатрешноста.
- се постават садови во една соба со собна температура за период до шест месеци.
- пука дома ракија од талог.И млади слива вино е подготвен! Можете да ги отстраните првиот примерок и да почне зреење процес, кој трае околу два и пол месеци. И покрај изложеноста, калливи пијалок станува транспарентна. Да се ​​направи полесни, тоа ќе трае околу 3 години. Па дури и по овој период е малку веројатно да биде сосема јасно на повисока содржина на пектин во сливи вино.

слива вино

Домашна слива вино нуди огромен простор за креативност вино. За подобрување на astringency на вкус и арома на зачини, слива вино е често во комбинација со вино од планината пепел или јаболка, ги стави заедно во различни пропорции. И да додадете на вообичаените цимет или каранфилче и се пие на сите претвора во Исклучителна деликатес, кој секогаш е популарен меѓу вистинските познавачи на вино.

Видео готвење слива вино

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Слива ликер домаСлива ликер дома
Најдобрите режеш вино домаНајдобрите режеш вино дома
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Слива виноСлива вино
Куќата вино слива сина и жолта бојаКуќата вино слива сина и жолта боја
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Дома пијалак рецепт сливаДома пијалак рецепт слива
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
» » Домашна слива вино за некомплицирана рецепт