ma.AlcoruGuru.ru

Црвена зелка во црвено вино

Црвена зелка во црвено вино

1,5 кг црвени зелка, 300 ml од црвено вино, 100 гр свинско масти, 1 парче лимон кората, 80 ml на оцет, 1 кромид, 2 јаболка cored, 80 гр шеќер, ловоров лист, сол, црн пипер.

Исечете Kachan стави во сито. Стави сито со ладна вода од чешма, исплакнете зелка и оставете го да се исцеди.

Во тенџере над средна топлина фан на нафта и се готви на кромид за 2 минути, а не дозволувајќи да СРЈ. Додадете оцет и поставете го исечени зелка. Сол и бибер по вкус. Уталожвам зелка неколку минути, мешајќи добро. Место на јаболка во тава и посипете ги со шеќер. Истурете во вино и да се стави ловоров лист и лимон кора. Намалување на топлина, капакот капакот садот цврсто и зелка parte 1 час или да го стави во рерна загреана на 150 ° C, за 2-3 часа. Пред поднесување на маса, отстранување на залив лисја, кора од лимон и сол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Печена рибаПечена риба
Задушени во црвено виноЗадушени во црвено вино
Зелка ролни во МолдавијаЗелка ролни во Молдавија
Месо во БургундијаМесо во Бургундија
Полнети грозје листови (Долма)Полнети грозје листови (Долма)
Маринирани зајакМаринирани зајак
Праски со црвено виноПраски со црвено вино
Печурки во грчкатаПечурки во грчката
Кисела зелка во бело виноКисела зелка во бело вино
Школки со ракчиња и сардиниШколки со ракчиња и сардини
» » Црвена зелка во црвено вино