ma.AlcoruGuru.ru

Куќа вино од цреша слива

На земјата колиби често можете да видите на слива, кој се користи за украсување области. И она што одлично куќата вино од цреша слива може да го направи - да го познава само неколку лозарите. Треба само некаде да се обиде овој прекрасен пијалок, и веднаш имате желба да се најде рецепт и готви себе. Оваа дива слива различни интересни вкус и вкус сладост. Затоа, виното се добиени едноставно магично.

тајните на готвење

За да се добие прекрасен вино од цреша слива, мора да се сеќавам за сите нијанси и трикови на производство на пијалок. Прво што треба да се подготви суровини. Слива мора да iterate и да се пополни во сад за понатамошна ферментација. Овошје каша добро, стискаш на суровини колку сок што е можно. Како да се добие низа - колку по волумен, можете да додадете на загреаната вода.

Бродот мора да биде затворен замолчени или хартија. Ставете го садот на топло место, но тоа се заштитат од директна изложеност на сонце. Значи шишето треба да застане за една недела. Во тоа време, процесот на примарната ферментација. Следно, тоа е потребно да се отвори контејнерот, а кантарион се филтрира. Целата смеса се истура неколку пати преку cheesecloth, здиплен во неколку слоеви.

цреша-сливаТемелно исплакнете садот во кој процесот на ферментација се одржа. Следно, тоа е потребно да се прелива кантарион, а потоа внесете килограм шеќер. Фановите се препорачува слатка алкохолен пијалок да се зголеми износот на песок додаде 2 пати. После тоа, следниот процес - секундарна ферментација, која исто така се смета и финалето.

Во тоа време, тоа е од клучно значење дека во куќата вино не се кислород. За да се избегне ова, се инсталира печат вода во сад. За да го инсталирате овој уред, може ќе треба гумено црево (0,5 м.), Кој мора да се вметне во капакот на садот. Сите дупки кои се формирани во процесот на инсталација на хидраулични порти, потребно е да се покрие парчиња еластично тесто.Надворешниот дел на цевката мора да биде поставен во кварта тегла полна со вода. Во текот на времето што е потребно да се нагоре до водата, како што испарува. Домашна цреша слива вино треба да се кандидира за најмалку еден месец. Сепак, во овој момент тоа е потребно за него да се види, затоа што нешто може да оди според планот. Откако банката со вода меурчиња престана да се појави, може да се заклучи дека ферментација престана. Пијте што треба да се филтрира, се прелива во шишиња и чист, во темно место за стареењето и складирање.

Чаша црвено вино

Црвеното вино од цреша слива

состојки:
- црвени плодови на диви сливи - 2 kg-
- шеќер - 800 g-
- во шишиња вода - 2 n-
- сок од лимон - 1 ч n-.
- квасец - '15

Подготви овој пијалок со божествената арома е всушност многу едноставна. Значи, без сено овошје треба да се попарени со врела вода, а потоа покрие со печатот. Значи маса мора да лежи 4 дена. Следна мора внимателно да се исцеди, а потоа влезе во серија: шеќер, сок од лимон и квасец. Најдобро од сè ферментација ќе се одржи во топла темно место.

По завршувањето на ферментацијата, кантарион е потребно совесно да се меша и се остава за другите инфузии за три дена. Потоа вирус на каша и се прелива во буре од дрво. Вино од цреша сливи треба да се подложат период изложеност на шест месеци. Потоа се става пијалок во стаклени шишиња и ги стави во подрумот.

Тоа се случува дека ферментацијата на слива вино е одложен за долго време. Во овој случај, можете да додадете шеќер за да мора да го забрза процесот. Најверојатно, ќе се добие прилично силен пијалок, впива тоа треба подолго, најмалку една година.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Домашно вино alychovoeДомашно вино alychovoe
Домашна цреша слива вино - едноставен рецептДомашна цреша слива вино - едноставен рецепт
Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
Слива виноСлива вино
Алкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливиАлкохол од бобинки црвена или жолта цреша сливи
Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
Рецепт домот на цреша слива ликериРецепт домот на цреша слива ликери
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Рецепт слива ликерРецепт слива ликер
Цреша слива вино од дома е едноставен рецептЦреша слива вино од дома е едноставен рецепт
» » Куќа вино од цреша слива