ma.AlcoruGuru.ru

Виски рецептВидео: Рецепт ВИСКИ INTERKVAS од концентрат и вино квасец. Брага

виски рецепт


Виски - типичен американски пијалок со алкохол 40 степени, што е направено со помош на светлина на фармата, а потоа продажба на високи цени bootleggers за време на забрана. Виски познат по евтина цена на производство. Виски е поделена на еднокреветни и двокреветни дестилација.


Подготовка на виски. традиционална технологијаЗа подготовка на американски виски смее да се меша осум килограми мелени пченка и еден килограм пченица или 'рж брашно (може да замени еден килограм гриз) во pyatidesyatilitrovoy капацитет.

Ставете ги сите состојки три кофи со ладна вода и се вари и четири часа на тивок оган додека не се изедначи. Изладете ја смесата на температура од 60 степени и стави во темно, топло место. После тоа, да додадете еден килограм јачменов слад и внимателно да се движат.

Со цел да се одржи и да се обезбеди соодветна температура од 60 степени е потребно да се заврши на сад. Се чува на 60 ° за два часа. Се должи на дејството на слад која се состои од скроб, малтоза формирани.Ако слад не е на дофат на раката, можно е да се поедностави производство на користење на редовни шеќер наместо слад.
виски рецепт
Произведените хомогена маса, пред-ладење на собна температура, потребно е да го додадете сто грама квасец.

Ферментација пијат последните шест дена. ферментирани нивото на алкохол каша достигнува седум проценти, тогаш тоа добива горчлив вкус. Потоа да продолжи со дестилација.

За ова ние треба домашна светлина. Домашна виски добиени е прочистен со јаглерод филтер или филтер за вода за пиење. Прочистена домашна виски е влегоа во банките, кои се стави мали парчиња изгорени дрво, даб може да биде, но не и меко.

После тоа, во рок од една година инсистираат производ. Темелно се филтрира како резултат на производот е разредена со вода и пропушта низ тип филтер Aquaphor. Водата е пожелно да се земат од бунари артески. Разредување на домашен виски е составен од тврдината во 40 степени.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Историјата на виски потекло. - 3 часа.Историјата на виски потекло. - 3 часа.
Производство на ирски виски. Главните фазиПроизводство на ирски виски. Главните фази
Пченка пијалак свои рацеПченка пијалак свои раце
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Како да се направи домашна вискиКако да се направи домашна виски
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Изработка на виски домаИзработка на виски дома
Класификација на вискиКласификација на виски
Виски во домот на најдобрите рецептиВиски во домот на најдобрите рецепти
ВискиВиски