ma.AlcoruGuru.ru

Виски во домот на најдобрите рецепти

 1. Класичен рецепт за виски
 2. Рецепт виски и "зачаден"
 3. Рецепт виски од алкохол

Шкотски и ирски пијалок го освојува целиот свет, но поради високата цена на љубителите на пијат виски како резултат на некои од експериментите научил да готви своите виски. Неговиот готвење е нешто како светлина, која има само зајадлив суптилност - виски инсистираат на даб пилевина.

Рецепти за домашна виски истиот износ како и нејзините "производители". Ајде да се обидеме да одат од едноставни до комплексни.

Класичен виски рецепт дома?

Едноставна и не многу висок квалитет ќе се инсистира на вотка, вотка или разреден алкохол на струготини од даб за две nedelek на тој начин. Овој метод е брза и не бара многу трошоци за енергија. Но и резултат од оваа брза - пристап, иако може да се пие, но моралните и вкусовите задоволство како од благородните виски ќе добиете.

Затоа е подобро да одам на долг пат и да добијат на крајот е многу повеќе рафинирано пијалок. Овој "виски" практично клон на оригиналот, и тоа не е грев да се напие, и на масата за гостите да се стави не се срами.

Подготовка на виски дома:

Како гласачи, ние ќе ги искористиме:1 кг брашно од пченица

8 kg семе на пченка

7 kg на јачмен слад

100 грама квасец30 литри вода

струготини од даб или барел на ова дрво

Само да дојде во рака контејнери со капацитет од 50 литри и апарат за пасишта светлина.
како да се направи виски
Основи на производство на виски технологија не е толку комплицирано. Да почнеме:

 • пченка жито мелење до состојба на мали жито (или веќе се готви пченка жито од продавница)
 • 50 - литарски сад истурете пченка жито и брашно од пченица, измешајте и додадете вода мешавина (претходно варени) и го стави на оган.
 • Вари овој "каша" треба да биде на тивок оган околу 4 - 4,5 часа, мешајќи од време на време
 • сад со резултат "чорба" е отстранета од топлина и се прелива со топла облека или стари ќебиња
 • кантарион кога температурата достигнува 30 ° C, што се аплицира квасец, и по мешање - јачменов слад
 • повторно темелно се меша сè, ние оставете ја смесата да ферментира за период од една недела (што дома-приготвува на температура пиво е малку горчлив - тоа е во ред)
 • Сега, од добиената каша светлина и да правиме, а тоа е подобро во овој случај го надмине два пати
 • чекор на прочистување врши со употреба на фармацевтски активен јаглен кои се крши на мали парчиња. Вообичаената наводнување поставени во слоеви: газа, памук и активен јаглен. Преку "филтер" мора да оди на сите нас протерани светлина
 • Ако не беа во можност да се одржи на дабови буриња, а потоа во завршна фаза на подготовка, користете даб пилевина. Тие се плеткаш на дното на резервоарот, која се пролива чистат светлина
 • капацитет (можете да го користите повеќе од еден), внимателно запечатени и да заборавам на "виски" за една година, по што пијат, ниту еден начин не инфериорен во однос на шкотскиот брендови подготвени.

Но, не секој се осмелува да се чека цела година, така што ќе може да го забрза процесот малку, не претворајќи го во категоријата "многу лошо". Вие само може да се подготви виски од обичните, подготвен пијалак и / или вотка.

Рецепт виски и "зачаден"

Како да ги преземат активна состојка:

 • 1 литар вотка, подобар дом или продавница, но квалитетот
 • 1 до 2 капки на "Течната чад"
 • 1 Фармацевтско пакување дабови кората (50 g)
 •  25-30 ml на природен шери
 • 1-2 лажици шеќер сируп
 • 50 грама на еден дом, чиста светлина
 • 25 грама на шафран
 • 1 кора од црн леб
 • 20 грама од лисја elecampane

Како да се подготви:

 • стакло (200 ml) вотка пополни кората даб два часа, а потоа филтрирање преку cheesecloth во посебен сад
 • во дабови кората тинктура додадете "Течната чад" - (! не повеќе) само 1-2 капки. Ако не постои "Течната чад" излегува на ситуацијата на друг начин - што треба да го запалат едно парче од шеќер и да ги вратат во тинктура, процес кој бара повтори повторување (да се "пуши" виски)
 • Сега се става во ракија шеќерен сируп 1 лажица - за "шкотски" верзија и 2 лажици - за "ирското"
 • тука е нашата брод "шери" и светлина
 • Сега доаѓа на главната сцена - ние се разредува нашата мешавина останатите вотка. направете го тоа бавно, дишење и да се јаде (на - малку - малку) пијалок кој ќе го добиеме. Водка може да бараат помалку од првично планираното, или повеќе ако е достапен "концентрира", е премногу енергични.виски дома
 • останува само да се донесе боја на саканиот број. За да го направите ова, постојат 4 опции:
 1. или шафран (25 g), исполнет со стакло (200 ml) вотка и на возраст од 2 недели (дневна со агитација)
 2. кора од црн леб, iskroshennaya, сушени, иситнети во прав, вотка-преплавена и натопени за неколку дена на топло место
 3. или elecampane издробени листови (20 грама), поставено regia (200 ml) и се внесе во запечатен државата во топло место 2-3 дена
 4. или боја за храна
 • подготвени "виски" дома готвење ние шишиња од "бренд" од виски

Рецепт виски од алкохол

Земете сад на 3-литарски (тегла е во ред):

 • алкохол
 • аптека дабови кората (три лажици)
 • фино поделени јаглен (50 грама)
 • кајсии и / или сливи (околу десет овошје)

Подготовка:

 • Ние пресметува колку вода треба да се добие на сила на алкохол од 45 степени, да ја доведе до вриење
 • сад заспие дабови кората јаглен и овошје, да се прелива зовриена вода (во облик на топла вода, не се ладни)
 • внимателно се става околу една четвртина од целиот алкохол, се меша и да се пополни остатоци. Банката треба да биде исполнет до гребенот, беше затворен и одржа иднина "виски" од неколку месеци до една година
 • отворање на банка "виски" филтрираме и шишиња

Така, со користење на конвенционални и сосема прифатлива производи може да бидат подготвени во домот на виски.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Нов Hankey BannisterНов Hankey Bannister
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Црвена киселоЦрвена кисело
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Цената на вискиЦената на виски
Коктел "јаболко виски"Коктел "јаболко виски"
Класификација на вискиКласификација на виски
Како и каде што имаше вискиКако и каде што имаше виски
МенхетенМенхетен
"Епл виски" - хармонија на едноставност и вкус"Епл виски" - хармонија на едноставност и вкус
» » Виски во домот на најдобрите рецепти