ma.AlcoruGuru.ru

Леб пијалак

леб пијалак

На повеќето од висок квалитет на светлина - т.н. леб. Претходно, тој беше многу популарна во Украина. Силна, со благ вкус, благо мамурлак. Потоа, со изобилство на шеќер, транзицијата на примитивни машини, постепено почнаа да се заборави. Сега таму е да се врати на производство на пијалак.

Мелење 4 килограми пченица, додадете 1 кг шеќер, истурете 3 литри вода и кисна на топло место за 5 дена. Потоа додадете 5 кг шеќер и 18 литри вода, оставете 7-8dney. Кога дома-приготвува на температура пиво ќе биде горчлив, потрошувачка и да ги надмине 2 пати. Отпад не е отстранет, и за зголемување на нив 5 кг шеќер, 8 литри топла вода и инсистираат на 8-10 дена. Потоа вирус и ќе одмараат ова Брага 2 пати.

Видео: Moonshine леб

6 кг germinated 'рж, пченица или јачмен, а потоа мелење. Потопете се во 10 литри вода осум леба и истегнување. свариш 10кг компири и тоа каша. Микс на компири со пченка и леб, додадете 1 кг квасец и инсистираат на топло место 7-8dney. Надмине 2 пати.

Зрнести натопен во кади 3 дена, сушат на коцки во воздух за 2 дена и dosushit печка. Кога жито се суши на чекор криза

raskusyvanii во неговиот мелење. Потоа се става во када 2 кофа со топла вода, додаде 8 кг на земјата жито и се меша. По два часа, истурете кофа со топла вода 2 и се меша повторно. Еден час подоцна, додадете половина кофа со ладна вода, се промешува и се додава квасец. Кисна во топла место за 3 дена, а потоа се стигне.

10 килограми пченица никне, мелење, да додадете 500 гр квасец прелива 30 литри вода. Кисна на топло место додека не се ферментираат, а потоа го надмине 2 пати.

1.2 kg сува корка леб Borodinsky (ким) на леб, 40 g цимет, 30 парчиња. каранфилче се прелива 10 литри вотка и кисна за 4-5 дена. Потоа додадете 5 л вода и да стигне да се добие 10 литри вотка.

'Рж, пченица, јачмен, просо, пченка и грашок впие во топла вода, да се шири слој не подебел од 2 см и да' ртат, внимавајќи да не се претвори жито. Germinated жито за да се исуши и мелење, полека додадете брашно да врие вода, мешајќи постојано. Доведете го до состојба на течност желе. Потоа, топлински капацитет на кожа и стојат 10-12 часа, се лади до собна температура и додадете го квасецот (2 кофи со квас - 500 g). Ако нема квасец, додадете 1 кг сува грашок.5-6 дена да ферментира (со грашок - 10). Кога ферментација е завршена, се стигне. Излегува многу добар класичен пијалак.

Germinated семето, како и во рецепт на пијалак леб № 2 и мелење. Свариш компири и за состојбата на топла potoloch

желе со водата во која бил варен, малку тумба со брашно од слад. Потоа се става на врвот на остатоци од брашно и инсистираат на 10-12 часа. Промешајте, додадете 500 грама квасец и се остава да ферментира потоа 5-6dney стигне. А кофа со слад пијалак 2-2,5 кофи со компири.

'Рж, пченица, јачмен, просо, пченка, грашок никне. За оваа впие во топла вода, да се шири тенок (до два сантиметри) слој. Бидете сигурни дека зрна не се влошија.

Никнува жито сува, забивам брашно. Зоврие водата, па дури и врие, мешајќи постојано, додадете брашно. Мешајте додека состојбата на течноста желе.Засолниште, им даде да се кандидира за 10-12 часа.

Истурете во чаши, сливови. Се излади до собна температура. Додадете квасец. На 12 кофи со квасец - една фунта. Ајде да скита 5 дена b. Да го дестилираат на уредот за пареа. На сите видови на водка - најдобар.

Ако нема квасец - додаде еден килограм сув грашок. процесот на ферментација да се зголеми до 10 дена.

Направете слад, како и во првиот рецепт (germinated жито за да се исуши, мелење). Компирите се варат. Фунти со водата што остана во готвење. Нокаутирам. Заспие на врвот слад. брашно. Повторно мелење додека не се изедначи конзистентност kiseleobraznoy. Сето ова мора да биде многу жешко. Повторно посипете остатоци од брашно, оставете преку ноќ.

По 10-12 часа, се промешува, се прелива во цевката, додадете една фунта на квасец. Ајде да талка 5-6 дена.

Видео: Како да се направи леб вотка

Две кофи на слад - четири или пет кофи со компири.

Пченица или 'рж' ртат во дрвена коритото, нивно мешање, со периодично. А потоа се вари компири, каша тоа. Пијалак хоп. Тогаш тоа е потребно да се подготват т.н. заклани - во Брага, кој остана од последниот пат (1,5-2 литри), додадете и варени ХОПС (3 L). Потоа сите заедно се мешаат - пченица или 'рж, компири и заклани. Жито може да биде земјата или критикувам.

Стави во топло место до тогаш, додека не се шета наоколу и да се направи врева.

Во една кофа жито - 2 варени компири железо (2 кофи). Принос - 2 литри жито пијалак.

Сите се исти како и во претходниот рецепт. Наместо kartofelya- натопени во врела вода за 'рж или пченица леб. 2 кофи со слад - 15-20 векни леб.

Ртат половина кофа со 'рж, пченица или јачмен. Паунд. Потопете се во 15 литри вода 10-12 векни црн леб. Се меша. Додадете 750 гр квасец.

Ако лебот е мал (8 леба), леано железо готви компири. Peremyat, се меша со жито и леб. Оставете го на топло место за една недела.

Или, пченица никне, мелење во мелница за месо, мелница за кафе (може да фунта). Додадете вода, квасец и го стави на топло место.

10 kg на пченица 30 L на вода и 0,5 kg на квасец.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Предвремен светлинаПредвремен светлина
Јаболко светлинаЈаболко светлина
Вино од житаркиВино од житарки
Шеќер светлинаШеќер светлина
Францускиот воткаФранцускиот вотка
Светлина компир рецептСветлина компир рецепт
Moonshine компирMoonshine компир
Портокалова пијалакПортокалова пијалак
А едноставен рецепт вотка од компириА едноставен рецепт вотка од компири
Ким пијалакКим пијалак
» » Леб пијалак