ma.AlcoruGuru.ru

Американски виски

Видео: Бурбон, пченка американски виски користење на ензими

американски виски

американски виски

Американски виски друго име, кој се нарекува бурбон, расте во популарност во многу земји низ целиот свет.

За прв пат во Америка почна да произведува виски американски имигранти од Шкотска.

Јачмен возрасен беше проблематична, па Шкотите се обиде да се готви пченка виски.

Резултатот е голем, релативно евтина пијалок со доволно висок квалитет. по дегустација бурбон самоуверено почнаа да заземаат високи позиции меѓу алкохолни пијалоци.

До денес, вистински американски виски чини пари. Но љубовници можат да се готви дома. На квалитет, вкус и вкус не е многу да се разликуваат од оние на бурбон.

                            Рецепт американски виски (бурбон)                   состојки:

• пченка жито (2,7 kg)

• пченица или 'рж брашно (330 грама)

јачменов слад (2.3 kg)пијалаци квасец (30 грама)

• вода

• А малку даб на чипови

                 подготовка

На метална тава околу 15 литри стави брашно и пченка жито на, пополнете 10 литри вода што врие и да започне да се вари над средна топлина за околу четири часа.

Како резултат на тоа, треба да се добие многу на течност, нешто како каша. Отстрани од топлина и се излади до 60 ° C.

Видео: американски виски се отстранети, но не секаде

Потоа додадете јачменов слад, се меша добро. Тавата се покрива со капак и дека е потребно да се заврши на стари јакни температура до 60 ° C се одржува најмалку 1,5 часа.

Во тоа време, заедно со слад скроб почнува да се претвори во шеќер.

Кога сите на масата има ладење до 25 ° C, разредена во вода, додавајќи квасец и темелно се меша и капак капак. Брага ќе почне да талкаат. Една недела подоцна - две процес на ферментација е завршена. Тоа зависи од надворешната температура. Затоа тенџере со најдобрите дома запарвам повторно забулвам.

Кога дома-приготвува на температура пиво е горчлив и заличи, тоа треба да биде внимателно истури преку cheesecloth во коцка светлина и да стигне. Употреба барабанот на пареа. Како резултат на дестилатот е потребно чиста. Дестилат треба да биде тврдина не е помалку од 45%.

тогаш дабови иверки опал може да биде на шпорет на гас, се стави во тегли и се прелива прочистена дестилат. Банките се покријат и да ја доведе во подрумот. Изложеност треба да биде најмалку една година.

Тогаш може да се обидете американски виски, домашно зготвена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Составот на виски во светотСоставот на виски во светот
Како е производство на вискиКако е производство на виски
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Разликата помеѓу виски и бурбонРазликата помеѓу виски и бурбон
Она што е различно од бурбон виски?!Она што е различно од бурбон виски?!
Како и каде што имаше вискиКако и каде што имаше виски
ВискиВиски
Виски кисело (виски кисело) - совршена рамнотежа на алкохол и цитрусВиски кисело (виски кисело) - совршена рамнотежа на алкохол и цитрус
Ниту еден бурбон: она што американските Тенеси Виски?Ниту еден бурбон: она што американските Тенеси Виски?
Бурбон - роден на Северна АмерикаБурбон - роден на Северна Америка
» » Американски виски