ma.AlcoruGuru.ru

Како да се направи домашна виски

Видео: жито виски рецепт дома

Како да се направи домашна виски

Како да се направи домашна виски

  Како да се направи домашна виски? Значи, прашањето е подигната од страна на многу од неговите фанови домашни пијалоци.

Виски во домот може да се направи себе си, но треба малку трпение и малку работа.

Видео: виски готви дома

И така, прво се анализира она што вид на пијалок кој. Виски однесува на силна во просек од 45% алкохол, но некои видови може да содржи до 60% алкохол. Овој пијалок има карактеристичен вкус кој се добива од различни видови на жито: пченка, пченица, 'рж, јачмен.

Накратко кажано, употребата на јачменов слад, заедно со други жито zaparivayut Брага, дестилирани двапати и внесе изгорени дабови буриња најмалку три години. Родното место на виски се Ирска и Шкотска.

Овој пијалок има своја вредност, толку многу "бизнисмени" се обидуваат да се лажни сите видови на методи на овој необичен пијалок и го продаде на оригиналот.

Затоа, со цел да не се фрли добри пари по лошо понуда рецепт како да се направи домашна виски и да се дома. Верувај ми, ништо комплицирано. Па ајде да започне.

                    Ние ќе треба овие состојки:

• слад јачмен (5.6 kg)• пченка (6,4 килограми)

• пченица брашно (800 грама)

• пијалоци габична (80 грама)

• вода (24 литри)

Видео: Готвење дома виски Дел 1

• дабови буриња или даб чипови.• Капацитет 40 литри (Може да се емајлирани пан)

Видео: Како да направите виски дома. дел 1

                      домашна виски

Со цел да се направи виски дома, како што веќе сфати што треба да ги купите сите состојки, но ако поголемиот дел може да се купи, слад јачмен во продавница не е за продажба и потребно е да се направи, и без каков било начин.

• слад јачмен. Да го направите ова, се минува низ жито јачмен, чисти и суви. Тогаш тоа е потоната, а потоа се разбегуваат на површината на дебел 5 см и germinated 10 дена.

Потоа germinated јачмен (слад) да се исуши и мелење. Во Шкотска во процесот на сушење со користење на чад од согорувањето на јаглен, тресет, бука чипови.

Тие имаат толку се "пуши жито", како последица, овие мириси се пренесуваат готови виски. Во други земји, слад виски не се пуши, така што ќе може да се направи без него дома.

  • Подготовка на кантарион. Пченка жито се (може да се купи готови од пченка жито), и заедно со пченично брашно се истури во емајл тава. Во зовриена вода се става во тава, стави на оган и се варат пет часа, мешајќи повремено nezabyvaya.

ATEM е отстранета од топлина да се излади до 35-40 ° C температура во тава ќе резултира со течност хомогена смеса. Откако ќе се излади, додадете јачменов слад и алкохол квасец. Квасец пред каша во мала количина на вода.

Сега сите што ви треба е добар микс, покривка, завиткани во крпи и една недела во отсуство на топлина да ферментира.

  •  дестилација Брага. На готовиот Брага филтрира преку cheesecloth во сварено апарат за дестилација. Во секој случај, квалитетот на вотка, користете пареа барабан. За повеќе квалитетни виски дома, како резултат на пијалак се дестилира повторно.

После тоа, не заборавајте да се направи темелно чистење како резултат на алкохол од страна на разни фузелово масла и нечистотии.

  • Изложеност на виски. Прочистениот пијалак мора да има најмалку 50% алкохол. Еве сега е неопходно да се прелива во изгорена дабови буриња, запечатени и го стави во подрумот.

Ако барел не е во рака, можете да го користите дабови иверки. Тие се ставаат во садот за стакло, истурете ја прочистува пијалак запечатени и, исто така, даваат подрумот.

Виски во домот да се чува најмалку една година. Во масовно производство во специјални виски визби чуваат најмалку три години.

Мислам дека во детали и објасни за вас како да се направи домашна виски. Јасно е дека ќе треба трпение, но вашиот виски е навистина природен пијалок (без хемикалии), варен дома.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Виски и нејзините варијантиВиски и нејзините варијанти
Што е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерскиШто е виски? - & ldquo; Прирачници & ldquo; за почетниците аматерски
Концептот на помеша вискиКонцептот на помеша виски
Што подобар виски: еден слад или помеша?Што подобар виски: еден слад или помеша?
Сорти и видови на вискиСорти и видови на виски
Класификација на вискиКласификација на виски
Разликата помеѓу виски и бурбонРазликата помеѓу виски и бурбон
Факти за вискиФакти за виски
ВискиВиски
Најдобар вискиНајдобар виски
» » Како да се направи домашна виски