ma.AlcoruGuru.ru

Сладолед со сок - живописни вкус на детството

Сладолед коктел и сок - тоа е многу вкусна и здрава, покрај тоа, тоа е одлична можност да влезат во исхраната на децата млечни производи, особено ако бебето не му се допаѓа на млеко во својата најчиста форма.

И во комбинација со свежа или конзервирана дома сок, пијалок станува дури и во добро на витамини.

Но, за возрасни овој коктел може да се направи со додавање на алкохол. Посебни вештини за да не се бара подготовка на овие пијалоци, ќе треба блендер, сладолед на вашиот избор, избор сок, овошје и омилен духови. Со сладолед совршено ги комбинира коњак, ракија, крем или кафе ликер, рум.

Коктели од сладолед и сок

Млеко со газирана вода

Еден дел потреба: 100 мл сок било малку газирана вода (по можност не слатка или минерална) и 100 грама сладолед. Ќе можете да ги додадете шлаг.

Наполнете висока чаша сладолед, сок и шлаг - некаде на 34 од вкупно. Нежно се меша и се прелива газирана вода, на површината веднаш формира густа пена, како во класичната млеко тресе.

Со сода треба да бидат внимателни и да го додадете малку, на пена дамка на преку работ. Пијте коктел треба веднаш до пена се населил.

Млеко со газирана вода

Опција за возрасни со коњак или бренди

Стави во висока чаша 1 лажица масло. една лажица цреша (јагода) сладолед и 3/4 чл. лажици сладолед и сладолед со било кисело (лимон е идеален). Прелив со 1 лажица крем. коњак лажица (може да се земе ракија) и додадете шлаг, како и во сите рецепти со сода, а не на врвот. Конечно се прелива малку сода вода да се направи пена.На ист начин може да се подготви мешавина од многу различни видови сладолед и алкохол, како што се кафе или чоколадо сладолед со крем ликер и gazirovkoy- многу добро со било Бери или овошен сладолед со крем, рум, крем, овошје. Таквите мешавини може да се мисли на многумина, главната работа - да се покаже малку имагинација.

Коктели со сладолед и коњак, ракија

Коктел со сладолед, сок и какао

За да се подготви овој пијалок ќе треба миксер или миксер. За 1 порција Ви треба:

  • 100 грам на сладолед (ванила или крем);
  • 3 лажици портокал, праска сок или други светли (повеќе одговара свежи сокови, покрај тие се покорисни);
  • 1h. лажица какао во прав се меша со шеќер во прав;
  • 2 лажици. лажици масти млеко.

Подготовка:Сладолед со какао шлаг миксер додека смесата е мазна и нема да добие убав светло кафена боја. Од страна на шлаг сладолед додадена на ладни сок и млеко, и размахване повторно до бујна густа пена. Украсете како резултат на коктел може да биде овошје, рендано чоколадо, шлаг.

Неопходно е да испијам коктел веднаш по готвење, инаку пена населува и пијалок ќе бидат водени вкус.

Коктел со сладолед, сок и какао

"Во Хаваи"

Потребен :. 200 грама на конзервирана кокосово млеко, 1 лажичка. шеќер во прав, неколку зрели klubnichin и малку јагода сок, 2 лажици. l. млеко и 100 грама сладолед.

Подготовка:

Сладолед размахване миксер и додадете јагода pyure.Snova размахване, да додадете шеќер и се прелива ладни сок, кокос и кравјо млеко. Победи по трет пат на пена. Вкусот на пијалок добиен е многу необично.

Пијте

"Најлесен"

Потребен: 100 мл сок од јаболко, свежо исцедено подобро, со пулпа или дома конзервирана, 100 грама сладолед или сладолед од ванила.

Подготовка: Ставете сок во сладолед и победи со миксер или блендер додека силна пена. Многу вкусна, мешавина од ванила сладолед, јаболков сок и пире од банана, овој коктел може да се даде дури и за деца.

Коктел на сок од јаболко и сладолед

Изработка на коктели - креативен процес, го остава огромен простор за експериментирање и особено за децата, кои го прават процесот во забавна игра. На забава за возрасни, како пијалоци од сладолед, сок и мала количина на вашите омилени алкохол сигурно ќе ве молам гости. Покрај тоа, овие соединенија, исто така се многу корисни, главната работа - не претерувајте со алкохолот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Коктели со млеко сладоледКоктели со млеко сладолед
Коктел од лубеницаКоктел од лубеница
Млеко РецептиМлеко Рецепти
Ледениот брегЛедениот брег
Дали темата: зелени ореви во nochino рецепт алкохолДали темата: зелени ореви во nochino рецепт алкохол
Чај со страст овошје и сладоледЧај со страст овошје и сладолед
Его-нозе и неговата подготовкаЕго-нозе и неговата подготовка
Ракија и кафе кулерРакија и кафе кулер
Млечни алкохолни коктелиМлечни алкохолни коктели
Банана - јагодаБанана - јагода
» » Сладолед со сок - живописни вкус на детството