ma.AlcoruGuru.ru

Алкохолни коктели со сладолед: Рецепти за возрасни

Млечни вратот - пијалок на многу деца. И ако додадете алкохол, може да се добие вкусен напиток за возрасни. Алкохолни коктели подготвени врз основа на еден сладолед, добро освежување, да се релаксираат и олеснување на замор. Пиење вкусна пијалок во добра фирма ќе биде добар крај на работниот ден.

слика рецепт
состојки:
 • 80 мл вотка;
 • 250 ml сок од портокал;
 • 200 g на замрзнати јагоди;
 • 5 чл. l. сладолед;
 • кршен мраз.

Јагода алкохол коктел со мраз и вотка

Алкохолни коктел со сладолед и вотка е еден алкохолен пијалок.

Подготовка:

Јагоди, се мијат и ситно се исецка.

Во блендер, се комбинираат на вотка, сок од портокал, сладолед, да додадете на јагоди и мраз.

Сите се меша темелно, пополни очила.

Алкохолни коктел со сладолед и коњак

За да се подготви алкохолен коктел со сладолед и коњак, да ги преземе следниве производи:

 • чаша немасно млеко;
 • сладолед без адитиви - 200 g;
 • било овошје сируп - 50 g;
 • Коњак - 50 грама.

Подготовка:

Млеко и сладолед ставаат во блендер, победувајќи не помалку од 5 минути.

За да додадете тежина млечна ракија, сируп, камшикување уште 5 минути.

Тоа треба да се униформа, прилично дебела маса.

Подготвени да пијат се прелива во пред-ладни чаши, можете да го красат било овошје на вашиот вкус. Послужете со слама.

Да се ​​даде на пијалак светлина кафе вкус и пријатен мирис, како и атрактивна боја крем, можете да додадете нотка на инстант кафе. Додавањето на оваа компонента да бидат заедно со сладолед и млеко.

Совет: кул очила на два начина - држете го под ладна вода или да се стави во фрижидер за неколку минути.

Коктел со сладолед, кафе и рум

Користењето на овој рецепт алкохолен коктел со сладолед, можете да се подготват вкусна освежувачки пијалоци.

состојки: • инстант црно кафе - 4 лажици. l.;
 • крем - 2 лажици;
 • 150 гр шеќер;
 • Јамајкански соба - 100 ml;
 • сладолед од ванила - 500 гр

Подготовка:

Сладолед ставаат во блендер, додадете шеќер, победувајќи го за 10 минути.

Во оваа маса да се стави на крем, рум и кафе, уште еднаш ја победи добро додека не се изедначи маса.

Подготвени да пијат зачинет со кафе се прелива во чаши, да поднесе гости.

Млечни рецепти алкохолни коктели со сладолед

Следниве се популарни рецепти за алкохолни пијалаци базирани на млеко и сладолед.

Овој алкохолен коктел состои од две компоненти - сладолед и крем де мајчина душица на. Да се ​​направи тоа се 100 грама на ванила сладолед и 3 лажици нане алкохол. Овие компоненти се ставаат во блендер, размахване, става во чаша и гарнитури со нане лист и да уживате во прекрасниот вкус на овој освежителен пијалок.

состојки:

 • Ванила сладолед - 100 g;
 • шампањ - 200 ml;
 • Сок од лимон - лажица.

Во една чаша шампањ ладни, ставете крем, додадете сок од лимон. Послужете со слама и лимон парче.состојки:

 • 40 ml карамел алкохол;
 • 50 грама на ванила сладолед;
 • 100 ml на млеко.

Млеко алкохол коктел со сладолед готви на овој начин:

Во блендер, ставете карамел ликер, сладолед и млеко.

Сите компоненти се добро победи - камшикување на не помалку од 10 минути.

Подготвени да пијат става во чаша и се служи со слама.

состојки:

 • 60 ml сок од кајсија;
 • amaretto алкохол - 20 ml;
 • сладолед без dobavok- 50 грама;
 • 100 ml на млеко.

Подготовка:

Во блендер, ставете крем, додадете го алкохол и кајсија сок.

Состојки во блендер измешајте добро да се добие хомогена маса. Додадете го млекото и брзо движење и сите.

Се прелива пијалок во висока чаша или чаша и се служи со слама.

состојки:

 • 10 ml на алкохол Бејли;
 • 100 грам на сладолед, без адитиви;
 • 100 мл млеко;
 • 20 ml виски.

Пијалоци Подготовка:

Во блендер, се прелива ликер Baileys и виски, додадете ги сладолед и млеко.

Сите компоненти размахване до дебел мазна.

Подготвен коктел "Даблин" се става во highball чаша и се сервира.

состојки:

 • Сладолед од чоколадо - 50 g;
 • Чоколадо ликер - 20 грама;
 • 50 ml на млеко.

Подготовка:

Во блендер стави сладолед, додадете го ликер и млеко.

Сите компоненти се добро размахване и се прелива во чаша шампањ.

Пијалоци гарнитури со шлаг.

состојки:

 • 20 ml Малибу;
 • 100 g на сладолед;
 • 100 мл млеко;
 • 10 ml рум.

Подготовка:

Сладолед и млеко, се става во блендер, размахване добро.

Во оваа маса на млечна додадете алкохол - рум и Малибу, уште еднаш, победи.

Истурете во висока чаша и гарнитури со коктел "Коко" со парче ананас и лимон.

За да сладолед беше полесно да размахване за 5-10 минути пред подготовка на коктели, се препорачува да се излезе од замрзнувачот. Многу попријатен да пијат ладни пијалоци, па додадете ги во мраз.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Деца јагода + млеко пијат за "многу" возрасниДеца јагода + млеко пијат за "многу" возрасни
Коктел од лубеницаКоктел од лубеница
Алкохолни коктели со amarettoАлкохолни коктели со amaretto
Млеко РецептиМлеко Рецепти
Ледениот брегЛедениот брег
Дали темата: зелени ореви во nochino рецепт алкохолДали темата: зелени ореви во nochino рецепт алкохол
Чај со страст овошје и сладоледЧај со страст овошје и сладолед
Ракија и кафе кулерРакија и кафе кулер
Млечни алкохолни коктелиМлечни алкохолни коктели
Банана - јагодаБанана - јагода
» » Алкохолни коктели со сладолед: Рецепти за возрасни