ma.AlcoruGuru.ru

Инфузија на сливи

Инфузија на сливи

Инфузија на сливи

Инфузија на сливи - многу вкусна и убава пијалок, кој лесно може да се направи дома.

Тие можат да забавува своите пријатели и гости, и тие ќе ви се заблагодарам за оваа ниска ликер со вкус на алкохол.

За разлика од рибизла ликер, во вотка ракија од сливи се додава. Алкохолот е ослободен во процесот на ферментација на плодови.

И така, за подготовка на ракија од сливи ние ќе ги искористиме следните компоненти:      Рецепт за стаклено шише (10 литри).

      • Слива излупени (шест килограми)

      • шеќер (2,8 килограми)      • Вода (три чаши)

                  подготовка

Зрели и свежа слива ми, отстранување на труп, се сече на половина и отстранете јама.

Потоа подготвени слива стави во стаклено шише, истурете шеќер, или се прелива сируп. Одозгора се покрива со газа и го стави на три дена во топла соба.

По појавата на знаци на ферментација, отстранување на cheesecloth и се стави вода замокот. Ние треба да се почека до процесот на ферментација не запре целосно.

ферментација процес може да трае цел месец. По ова време, ракија се филтрира преку памук и газа.

Целулоза, кои останале да притиска, филтер и да додадете на првиот дел. Потоа, на готовиот ликер прелива во чиста шишиња подготвени, запечатени и се стави во подрум или фрижидер.

Сите ликер слива подготвен. Можете да се третираат вашите пријатели прекрасен вкусен пијалок!

 

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инфузија на слива (вотка)Инфузија на слива (вотка)
Слива ликерСлива ликер
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Рецепти ракијаРецепти ракија
Рецепт за ракијаРецепт за ракија
Вино сливиВино сливи
Рецепт за ракија домаРецепт за ракија дома
Вино сливиВино сливи
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
Како да се направи ракијаКако да се направи ракија
» » Инфузија на сливи