ma.AlcoruGuru.ru

Слива светлина дома

Еден од најпопуларните рецепти на алкохолни пијалоци во Чешка е - Сливовиц (слива светлина). А многу за неа готвење таму знае секој. Но, во нашата земја, исто така, постојат луѓе кои знаат спецификите на подготовка на силен алкохолен пијалок од сливи. Овој факт, и таму не е ништо посебно, само треба да знаете и да ги набљудува точниот рецепт.

41.907-mПрвиот многу важно овошен вкус на пијалок зависи токму од нив. Неопходно е дека на мозоци е зрела, но не збрчкан. Инаку, алкохолот може да се претвори грда. Но, постојат и оние кои ја ценат вкусот на вотка да се добие токму од застоена овошје. За љубителите на овој пијалок, овој рецепт не е соодветен, дури и не може да се обидете. ќе вкус очигледно не ми се допаѓа, па се однесуваат на класичен рецепт.Подготовка на производот не преземе голем дел од вашето време, но вкусот ќе го ценат!

 • Сливи - 12 kg
 • Вода - 10 l
 • Sahar- 1,5 кг
 • Drozhzhi- 100 g

За да започнете, подготви зрели плодови: ги каша во пире, коските се отстранети не се потребни. Шеќер мора да се раствори и се меша со сливи. Подготви друг ода дел од вода, имено, пред се загрева, што и се раствора на квасец во него. Истурете бобинки го, а потоа се стави парче на топло место за една недела. По време преку cheesecloth Мис Брага, ставете ги директно во светлина.Светлина може да се готви без шеќер слива. За да го направите ова, мора да се пасира, слива со семе или не, се додава малку вода за да се формира кашеста маса. Исто така, се раствораат квасец, измешајте ги сите, и се прелива вода. Но, тоа треба да се напомене дека ова Брага ќе треба да помине низ светлина 2-3 пати, така што на крајот на чист производ.

Класичен рецепт за слива светлина

1364139665_slivaАко сакате можете да ги отстраните камењата од сливи, и многу години каша со миксер, а потоа го забрзува процесот на ферментација и да се зголеми приносот сок.

 • Ако на мозоци не е многу слатка, можете да додадете 1-2 кг шеќер, но не претерувајте, бидејќи пуштам на светлина и растат, но вкусот нема да биде толку интензивен.
 • Додадете малку повеќе вода или шеќерен сируп, ако користите над-зрели, малку сува слива.
 • не се бара сув квасец, со цел да се дренира се секогаш присутни диви квасец. Или може да се користи универзална квасец SAF-Levyur или специјални вино за да се забрза процесот на ферментација.
 • Претекнување еднаш пијалок ќе биде повеќе мирисна, но ако тоа е да се стигне два пати тоа ќе биде помалку фузелово масла. Изборот да се направи за вас.
 • Може да се консумираат светлина борби по производството, но ако ракија слива чува во дабови буриња за неколку години ќе станат поинтензивни и длабоко слива вкус. Можете да понуди за производство на ракија, како алтернатива дома за да им помогнам на неа 3-4 недели дабови иверки (10-20 грама на литар ракија).
 • Но, не заборавајте дека пијалак од мозоци не е само вкусни, но, исто така, алкохоличар, оваа злоупотреба, тоа не е потребно!

  Видео рецепт за слива светлина дома

  Сподели на социјални мрежи:

  Слични
  Слива светлинаСлива светлина
  Домашна слива вино. рецептДомашна слива вино. рецепт
  Рецепти ракијаРецепти ракија
  Рецепти светлина сливаРецепти светлина слива
  Домашна ракија, или што би можело да биде подоброДомашна ракија, или што би можело да биде подобро
  Домашна слива вино за некомплицирана рецептДомашна слива вино за некомплицирана рецепт
  Подготовка на миење сливиПодготовка на миење сливи
  Слива тинктура за алкохолСлива тинктура за алкохол
  Рецептот на цреша слива светлина наРецептот на цреша слива светлина на
  Дома пијалак рецепт сливаДома пијалак рецепт слива
  » » Слива светлина дома