ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт за ракија дома

Рецепт за ракија дома

Ракија, дури и готви со себе дома, има необично прекрасен мирис и незаборавен вкус. Рецепт за ракија дома вклучува користење на вотка, но вие исто така може да се направи без него. Разлики едвај се чувствува во вкусот.

Земе било кој вид на мозоци, но предност се дава на сорти на ренклод, унгарски, Mirabelle. Овошјето мора да биде зрело, без било каква штета и мувла.Вкус на ракија веднаш може да го уништи дури и еден лош, расипани мозоци.

Готвење ракија може со коски и без нив, исто така. Апсурдно е да се верува дека коските во таква количина може сериозно да наштети на вашето здравје, па го користите со сливи и проследен ги реши секој одделно.

Инфузија слива вотка

состојки

 • 1,5 кг сливи;
 • 500 грама бел шеќер;
 • 0,5 литри вотка.

фази готвење

 1. Shift сливи во тегла, истурете вотка, така што таа да стигне до вратот.
 2. Капацитет е затворен, се пресели во подрум стареење за 50 дена.
 3. Слива вотка се истури во друг сад, истурете останатите шеќер слива, затворете го садот и средена за 15 дена во местото каде што не постои светлина.
 4. Слива вотка меша со сок, кој е добиен по третата фаза.
 5. Инфузија на вирус, внимателно шишиња и цврсто затворени.
 6. само добар вкус тинктура стекнуваат по стареење во подрум за 8 месеци.

Инфузија на сливи без додавање на воткаслива ликер

Тврдина пијалок стекнува благодарение на добра ферментација. Ова е повеќе како ликер вино, слива, но е повеќе сила и сладост.

компоненти

 • 6 kg подготвени одвод;
 • 3 чаши на чиста вода;
 • 2.8 kg на гранулиран шеќер.

Видео: слива ликер / слива ликер

фази готвење

 1. Сливите се изми, се сече и да ги отстрани коска.
 2. Подготвени слива беше ставен во тегла, истури шеќер, истури вода, сите се меша.
 3. На вратот е затворен и средена за четири дена на собна температура од собата.
 4. Штом инфузија почнува да талка (појавуваат меури), монтирани на вратот задржи водата, во екстремни случаи, медицински ракавици.
 5. Во рок од еден месец, постои процес на ферментација.
 6. Сите филтер, овошна каша се исцеди.
 7. Ракија се става во контејнери кои се цврсто затворени.
 8. По три месеци, за време на која ракија е во подрумот, тоа почне да се користи.

Сливи може да се користи за други цели. Тоа може да се суши и може да се стави Брага.

Рецепт за ракија овозможува да се готви вкусна пијалок кој ќе се чуваат во дом за неколку години. Шише, кој uncorked, тоа е најдобро да се користи веднаш.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инфузија на слива (вотка)Инфузија на слива (вотка)
Вкусни слива ликер Брзи рецептВкусни слива ликер Брзи рецепт
Рецепти ракијаРецепти ракија
Почетна слива тинктура на воткаПочетна слива тинктура на вотка
Рецепт за ракија наречен Slivovica подготвени на воткаРецепт за ракија наречен Slivovica подготвени на вотка
Рецепт за ракијаРецепт за ракија
Инфузија на сливиИнфузија на сливи
Дома пијалак рецепт сливаДома пијалак рецепт слива
Слива светлина домаСлива светлина дома
Инфузија на цреша слива домаИнфузија на цреша слива дома
» » Рецепт за ракија дома