ma.AlcoruGuru.ru

Вино од бреза SAP

Вино од бреза SAP

Вино од бреза SAP

Видео: Собирање на бреза SAP, јаворов сируп и сок Манџурискиот орев

Вино од бреза SAP се врти нежно, лесно и доста вкусни.

Секое домашно вино, а особено бреза има корисни својства, во умерени количини, се разбира.

Морам да кажам дека бреза SAP треба да биде свежа, кисело тука не помине, само ја расипам сè и ништо не се случува.

Затоа предлагам прилично едноставна постојано докажано рецепт бреза вино, кои можат да се подготват никого. И така на работа.

                                Рецепт на вино од бреза SAP

            состојки:• Свеж сок од бреза (12 литри)

• Шеќер (2,5 килограми)

• Свеж сок од лимон (5 милилитри)

• Суво грозје (100 грама)             подготовка

Почетна квас од суво грозје. Четири дена пред денот на приемот на свежо бреза SAP треба да започне готвење превирање на суво грозје. Ова е направено со едноставно. Вари 300 ml вода, се лади до 25 ° C. Потоа додадете шеќер добро промешајте за да се раствори шеќерот целосно.

Суво грозје заспие во стаклено шише и се прелива овој препарат сируп. Изберете темно грозје големи димензии со бели цут. Бел филм - ова е природна диви квасец.

Шише плута домашна памук активирањето (не тесни). Потоа ставете четири дена некаде во топла соба. После тоа, квасецот на грозје ќе биде готов.

Понатаму, во емајлирани леано железо или голем сад, се посипува со свежо бреза сок, пополнете го со шеќер и сок од лимон. Ние се стави на оган да се разбуди, да започне готвење.

Гответе додека се вари се потребни околу 5-6 литри. Неопходно е да се отстрани вишокот на вода од сокот, се концентрира и да добиете повеќе. Тогаш вино од бреза SAP ќе бидат поинтензивни.

Следно, отстрани од топлина, отстранете ја формира пена, изладено на 25-30 ° C. Се прелива во чиста 10-литарски стаклени шишиња (но не и на вратот, а околу 1,0-1,5 литри не надополниш). Додај квас на грозје, сите добро промешајте потребно, капак печат вода и топла соба.

За еден месец ферментација запира (вода запре меурчиња се појавува). Внимателно потрошувачка на вино црево во ново шише. Јас препорачувам повторно да се стави во вода замокот и да ја доведе во подрумот за еден месец.

А потоа отстранете од талог, повторно, и сега може да се вино од бреза SAP се става во стаклени шишиња, а потоа цврсто повторно да се запечатат.

Чување во подрум во хоризонтална положба, така што корка беше постојано влажна (па тоа нема да се исуши, а шишето не ќе добијат свеж воздух, кислород).

Ова вино е укинување на вино од суво грозје Вие може да се сместат до една година. Ви посакувам успех и Бон appetit!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Квас од бреза SAPКвас од бреза SAP
Водка на бреза пупкиВодка на бреза пупки
Бреза кулерБреза кулер
Рецепти од квас од бреза SAPРецепти од квас од бреза SAP
Куќа вино од бреза SAPКуќа вино од бреза SAP
Бреза SAP домаБреза SAP дома
Како да се направи домашно вино од бреза SAP?Како да се направи домашно вино од бреза SAP?
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
Вкусни рецепти бреза квасВкусни рецепти бреза квас
Домашна шампањ од бреза SAPДомашна шампањ од бреза SAP
» » Вино од бреза SAP