ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт на вино од бреза SAP

Рецепт на вино од бреза SAP


Вино од бреза SAP се готви за долго време Белорусите, а се користи мед во нивната рецепти како алтернатива на шеќер. Бил со низок алкохол пијат, и тој беше дури и малку газирани. По некое време, популарноста на бреза SAP стивнаа. Но, по некое време на вино од бреза SAP поврати својата популарност и овој рецепт готвење пијалаци прилагодени за тековното време. Рецептот во јавноста, а сега се подготвуваат вино од бреза SAP може да биде секој дома. Да се ​​подготви вино од бреза SAP, треба:

 • 5 литри бреза SAP
 • 1 кг шеќер (можете да го користите мед (по сопствено наоѓање))
 • суво грозје или вино квасец - 50 g
 • вкус лимонска киселина

Видео: омилени рецепти. Лимонада од бреза SAPДа се ​​подготват квалитетно вино се користи свеж сок neprokisshy, во спротивно тоа е варен во процесот на готвење. Шеќер - задолжителна состојка, тоа се зголемува тврдината. Без него, да се добие пијалок ниска алкохол. Ананас додадете сосема малку (само 2-3g). Тоа ќе се балансираат на киселост даде пријатен сенка на вкус и нема да го расипе вино за подолго време. Суво грозје се користи како квас. Наместо суво грозје можете да го користите вино квасец. Ако сте како состојка уште избра суво грозје, пожелно е да се користи во формулирањето на голем суво грозје со бели цут. Не во секој случај, тоа не е неопходно да се мие на суво грозје. Бел филм - тоа е диви квасци дека ние треба да се активира процесот на ферментација.

Како да се подготват вино од бреза SAP? Рецептот во чекори

 1. Вино од бреза SAPНа првиот чекор е да се подготви стартер вино од суво грозје. Ако се користи во подготовка на вино квасец, можете да го прескокнете овој чекор.
 2. Се меша во отпорни на топлина сад Бреза сок со шеќер, додадете малку ананас. Ние се стави на оган, и да ја доведе до вриење, а потоа се намалува сок оган и се варат 1/5 повремено мешајќи и отстранување на пена. Овој ефект ние се ослободи од вишокот на вода во сокот, со зголемување на концентрацијата на цврсти материи.
 3. Избриши од топлина и мора да се лади до температура од 25 степени, мешање, со што се спречува формирање кора.
 4. Додавање на кантарион претходно подготвени квасец и мед (по вкус - изборни состојки), се меша добро и се прелива во резервоарот за ферментација. За ферментација резервоарот е совршен за стакло контејнери со тесни грла, кои можат да носат медицински ракавици за следење на интензитетот на процесот за ослободување на гас, која го симболизира ферментација.
 5. За еден месец подоцна ферментацијата е завршена. Ќе дознаете во врска со тоа на касетата. Тоа паѓа, т.е. процесот на еволуција на јаглерод диоксид стивнаа. Површината е расчисти и талог формиран на дното.
 6. Внимателно се излее на вино во ново шише, така што нема да се појави на талог, оставете за 2-3 недели во темно место.
 7. По 3 недели, вино од бреза SAP е подготвена. Тоа е потребно за да го отстраните еднаш од талог и се прелива Taram за долгорочно чување.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Квас од бреза SAPКвас од бреза SAP
Водка на бреза пупкиВодка на бреза пупки
Бреза кулерБреза кулер
Рецепти од квас од бреза SAPРецепти од квас од бреза SAP
Куќа вино од бреза SAPКуќа вино од бреза SAP
Бреза SAP домаБреза SAP дома
Како да се направи домашно вино од бреза SAP?Како да се направи домашно вино од бреза SAP?
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
Вкусни рецепти бреза квасВкусни рецепти бреза квас
Домашна шампањ од бреза SAPДомашна шампањ од бреза SAP
» » Рецепт на вино од бреза SAP