ma.AlcoruGuru.ru

Квас од бреза SAP

Видео: Изработка на Kvass од бреза SAP

Квас од бреза SAP

Квас од бреза SAP

квас бреза сок - вкусни, корисни и многу убав пијалок.

Тој, како иквас репка Таа има, но неговите лековити својства, што е многу добро влијание врз нашето тело.

Тоа се користи за да се спречи, па дури и лекување на одредени болести. Значи, тоа има позитивен ефект врз органите за варење. Квас од бреза сок совршено quenches жед, особено во жешките летни денови, кога толку сакаат да пијат нешто вкусен и освежувачки. Овој прекрасен пијалок не е тешко да се подготви дома.

Видео: Kvass на бреза SAP

За да се подготви на пијалак, тогаш треба само неколку компоненти:    • Шеќер (400 грама)

  • Суво грозје (50 единици)

  • Бреза сок (Десет литри)

Видео: Kvass од бреза SAP

подготовка

Да се ​​направи овој вкусен пијалок треба да се користи само стакло или емајлирани садови. И во секој случај тоа е невозможно да се впуштат во пластични садови.

Видео: Како пијалак од бреза SAP?

Бреза SAP е потребно да се обидуваат преку cheesecloth (тоа е повлечен неколку пати) за отстранување на прашина. Потоа додадете шеќер, суво грозје и се остава да ферментира, изборот на ладно место.

По четири часа квас е подготвена. Потоа се става во чист подготвени шишиња затворен и ги на винарската за складирање. Квас од бреза SAP може да се чуваат, па се до есен. Така, во текот на летото на топли денови ќе имаат добра можност лесно да ја задоволи својата жед.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт на вино од бреза SAPРецепт на вино од бреза SAP
Вино од бреза SAPВино од бреза SAP
Исцелување бреза тинктура на воткаИсцелување бреза тинктура на вотка
Водка на бреза пупкиВодка на бреза пупки
Бреза кулерБреза кулер
Рецепти од квас од бреза SAPРецепти од квас од бреза SAP
Бреза SAP домаБреза SAP дома
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
Вкусни рецепти бреза квасВкусни рецепти бреза квас
Домашна шампањ од бреза SAPДомашна шампањ од бреза SAP
» » Квас од бреза SAP