ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти од квас од бреза SAP

Квас - многу корисен природен пијалок, која има лековити својства и има благотворно влијание врз човечкото organizm.On помага во лекување и спречување на разни болести, тоа е корисно за органите за варење. Покрај квас совршено quenches жед.

слика рецепт
состојки:
  • 10 L - бреза SAP
  • 50 парчиња - суво грозје
  • 400 g - шеќер

Квас на бреза SAP: рецепти

Квас од бреза SAP - вкусен и здрав пијалак, што е многу лесно да се направи дома.Не користете пластични садови, подобро да се земе една чаша или емајлиран сад.Вирус бреза SAP низ неколку слоеви на cheesecloth, да го чисти од остатоците. Додадете суво грозје, шеќер и се остава да ферментира на ладно место. По 3-4 дена квас е подготвена.

Подготовка kvass од бреза SAPПотоа вирус на пијалак, приклучок на шишето и го стави во темна ладно место за долгорочно чување. Квас на бреза SAP може да се пие и се користи за подготовка на ладни супи, хаш и други убави летни третира.
2
Прелива 10 литри сок во дабови буриња. торбичка ткаенина натопена во тоа 200 грама 'ржан леб. Во торба мора да биде долго јаже тогаш тоа беше лесно да се повлече. Два дена подоцна, кога треба да започне ферментацијата, додадете 300g барел. бобинки се исуши цреши, половина чаша од дабови кората и неколку стебленца од копар. Две недели подоцна, вашиот пијалок е подготвена.
3
За подготовка на пијалокот на овој рецепт 2,5 литри сок да се пополни три-литарски тегла. Додади во половина чаша шеќер, неколку суво грозје, мал број на кафе, грав (тие може да биде малку СРЈ) и еден пар на Borodino корка леб. Топ водат на гумена ракавица. Неколку дена подоцна, кога таа би рекол, "Здраво", вирус на алкохол и го стави во фрижидер. Два дена подоцна може да се пие!
4
Во тегла три-литарски, истурете 2,5 литри сок, додадете исечени 1 портокал, 1 чаша шеќер. Тогаш, 10 гр. мелење квасец со малку шеќер и внимателно се става во тегла. Можете да додадете нане, маточина. На вториот ден, кога пијалак ферментира, потребно е да се исцеди и се прелива во шишиња, додавање на секој пар на суво грозје. Стави во фрижидер.
5
Сок флаширање, додадете назад некои суво грозје, суви роза, шеќер (врз основа на 2, 5 литри -. 3 лажици) и го стави во фрижидер.
6
Berezovitsu да се загрева во голем сад температура до 35 степени. 2,5 литри одржи 40 в. свеж квасец. Се стави на ладно место за четири дена, а потоа се прелива во банките и навивам. Овој пијалок може да се чуваат во период од шест месеци.
7
Земете berezovitsy 2, 5 литри, додадете го половина чаша шеќер, сок од 2 лимони (кој сака pokislee, тоа е можно да се три). Сето ова се меша добро, инсистирајќи на тоа за два часа. Можете исто така да додадете нане лист и коцки мраз.

Едноставни рецепти квас од бреза сок ќе ви помогне да се најде најсоодветен начин на подготовка на пијалокот за да одговараат на сите вкусови.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти светлина на бреза SAPРецепти светлина на бреза SAP
Рецепт на вино од бреза SAPРецепт на вино од бреза SAP
Бел квасБел квас
Квас од бреза SAPКвас од бреза SAP
Домашна квасДомашна квас
Водка на бреза пупкиВодка на бреза пупки
Бреза кулерБреза кулер
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
Квас за квасКвас за квас
Рецепт квас од пченицаРецепт квас од пченица
» » Рецепти од квас од бреза SAP