ma.AlcoruGuru.ru

Куќа вино од бреза SAP

Видео: Лимонада од бреза SAP. Зачувување на бреза SAP

Дали некогаш сте слушнале за вино од бреза SAP? Овој пијалок ужива во античките времиња. Белорусија - родното место на оригиналната вино. Пред сто години во подрумот на селата имаше огромни резерви на силна течноста од бреза SAP. Интересно е тоа што, виното подготвени без додаток на шеќер. Наместо шеќер се мед.

Се покажа ова домашно вино лесно. со содржина на алкохол во пијалокот - мал. За жал, јас заборавив на рецепт за многу години. Неодамна, на винарите се зборува за овој интересен пијалоци и одлучи да се оптимизира процесот на нејзината подготовка денес. И тие излегоа тоа е одлично! Домашна пијалок е многу оригинален. Нејзиниот вкус е невозможно да се заборави.

Значи сакате да се себе си и вашите најблиски неверојатен пијалок молам? Тогаш ајде да се дојде до возбудлив процес - производство на вино.

Getting Started "магија" или рецепт од бреза виноСуровина во овој случај е Соковите на бреза, со тоа мора да биде свеж. Дури и од сосема малку сок podkisshego добро вино не може да се направи. Шеќер мора да додадете - тој ќе даде пијалок сладост, како и тврдина.

состојки:

 • бреза сок - 25 литри;
 • суво грозје - 200 грама;
 • Мед - 200 грама;
 • шеќер - 5 кг;
 • лимонска киселина - 8 g.

бреза

методот на подготовка

 1. Пред да започнете со сок треба да се направи квасецот на суво грозје. Ако имате вино квасец - од оваа точка, се ослободени.
 2. Понатаму тоа е неопходно да се преземат голем сад. Се меша сок, лимонска киселина и шеќер. оставете ја смесата се додека садот останува околу 20 литри течност. Пена мора да се отстранат од каша во навремено. До степен потребен за да испари сок да се зголеми неговата концентрација во цврсти материи. Ова има позитивно влијание врз конечниот вкус на пијалок.
 3. Периодично се промешува смесата додека не се олади на температура од 25 ° C. Пожелно е да се избегне формирање на филм на течна површина. Ако, пак, се појави - отстранете го.
 4. По додадете капацитет да ферментира кантарион (или вино квасец) и течен мед. Темелно се меша сите состојки. Прелива течноста во посебен сад, која ќе биде домаќин на најважниот процес - ферментација.
 5. На вратот на садот, мора да инсталирате медицински ракавица или печат на вода. Ако користите ракавица, се сеќавам дека еден од прсти е потребно да се пробие. Удар сад во темно и топла средина (t = 19-25 ° C).
 6. Активни ферментација запира во околу еден месец. Но, сите случаи на пијалоци се строго индивидуално. Затоа, внимателно следете печат на вода. Ако ферментацијата е завршена, таа ќе престане да ги споделите со меурчиња. Падна ракавица, исто така информира за крајот на процесот. Кантарион, исто така, да се промени - тоа станува полесна, а остатокот паѓа на дното. Од оваа точка на мешавината добива горди име - ново вино. Внимателно се прелива пијалок во друг сад, се обидува да остави депозит во банката.
 7. Сега пакувањето на виното треба да биде цврсто затворете го капакот. Ставете го садот на ладно, топло место за стареењето. Три недели е доволно.
 8. Подготвени да пијат треба повеќе време за да се исцеди темелно. Истурам вино во темни шишиња и да ги чувате во подрум или фрижидер. Тоа е најдобро да се користи стакло контејнери. Алкохолни пијалаци ќе се чуваат за околу една година. Сепак, тоа е најдобро да се отвори на вино за следниот празник.


бреза SAP

Шампањ од бреза SAP - оригинал разбира, необична одлука!

Друга многу интересна пијалок - бреза шампањ. Пријатен вкус и арома на оригиналната придружува оваа пенливо вино. Готви тоа едноставно.

состојки:

 • 12 литри на бреза SAP;
 • 4 лажици. лажици квасец;
 • 3 kg на шеќер;
 • 4 лимон;
 • 0,5 литри вотка.

методот на подготовка

 1. Додадете сок од шеќер и се вари на течноста во садот. Најдобро е да се избере еден сад емајл. Отстрани пена од површината. Кога трето течност да испарува, го исклучите топлина. Смесата треба да се олади до температура од свежо млеко.
 2. Следно, внимателно вирус на сируп. После тоа, истурете го во дрвена буре. Внесете кантарион квасец и вотка. Лимони најдобро се сече на кругови и нека слободен лебдечки на барут. Течноста не мора да стигне до рабовите на садот.
 3. Оставете преку ноќ на топло место е мора. Таму почнува да ферментира. По што ќе треба да го носат на барут на ладно место за 2 месеци. По ова време, вирус на пијалок и се прелива во шишиња. Важно е да се запечати плута стопери шише. Шампањ се чува на ладно место.

Одличен вкус на овој пијалок ќе се сеќава уште долго време. Вино од бреза SAP не се наоѓаат на чување полиците. Но, во вистинска произведувач на вино во "скривам" секогаш постои едно шише шампањско или вино секоја бреза.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино од бреза SAPВино од бреза SAP
Квас од бреза SAPКвас од бреза SAP
Исцелување бреза тинктура на воткаИсцелување бреза тинктура на вотка
Водка на бреза пупкиВодка на бреза пупки
Бреза кулерБреза кулер
Рецепти од квас од бреза SAPРецепти од квас од бреза SAP
Бреза SAP домаБреза SAP дома
Како да се направи домашно вино од бреза SAP?Како да се направи домашно вино од бреза SAP?
Светлина на бреза SAPСветлина на бреза SAP
Домашна шампањ од бреза SAPДомашна шампањ од бреза SAP
» » Куќа вино од бреза SAP