ma.AlcoruGuru.ru

Вино од репка

Вино од репка

Вино од репка № 1Отстрани репа, се сече на парчиња, се стави во печатот и стискаш на сок. За секој 1,2 литри сок додадете 1,2 кг шеќер и една чаша вотка и се прелива во шише, која е во текот на неделата не треба целосно да се заглави, така што ќе може да се забележи дали ферменти виното. Кога престанува да ферментира, шише плута и три месеци по флаширање.

Вино од репка, № 2

2 kg од репка, 3,5 литри врела вода, 4,5 литри сок - 6/5 чаша шеќер 1 лажица масло. l. квасец, сок од 2 лимони.

Отстрани репа, се сече на парчиња, се посипува врела вода и се вари 10 минути во топла супа додадете шеќер и сок од лимон, а потоа квасец. Истурете во буре и го стави на топло место за ферментација. За време на ферментацијата, потребно е да се задржи истата температура во собата. Кога ферментација е завршена, на врвот на цевката повторно ладна зовриена вода, повторно да се запечатат и да се стави во подрум за три недели, по што на вино да се отстрани талог од бурето вино во друг. Повторно да се запечатат и да се стави во подрумот за уште 6 недели, а потоа на вино да го шишето, плута и да ја задржите во подрумот. Од долго стареење на виното е силна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Репка пиво домаРепка пиво дома
Куќа вино од репкаКуќа вино од репка
Компир виноКомпир вино
Светлина Рецепти репкаСветлина Рецепти репка
Вино од бозел цвеќињаВино од бозел цвеќиња
Горчлив дињаГорчлив диња
Вино од црвено цвекло домаВино од црвено цвекло дома
Брага од шеќерна репкаБрага од шеќерна репка
Вино од липаВино од липа
Вино од житаркиВино од житарки
» » Вино од репка