ma.AlcoruGuru.ru

Вино на кајсии

Вино и кајсии

Вино и кајсии

Вино на кајсии, направи дома има пријатен вкус и малку воочлива необичен мирис.

кајсија овошје се значителни киселост и релативно ниска содржина на шеќер.

Затоа, укинување на вино од капини да се намали киселоста на водата се користи perekipyachennuyu на.

Додека врела вода е помека, да предизвика тоа. Во текот на подготовката на вино од кајсии мора да значи треба да се отстрани каменот од овошје.

Видео: ВИНО кајсија + ВИНО на диња

Коските себе содржат prussic киселина - вид на природен отров. Но, тоа не е препорачливо да се мијат овошјето, само ја бришам со сува крпа. Ова се должи на фактот дека на површината да се најдат готови кајсија диви квасец. И сега јас нудат вино рецепт од кајсија со очекување на шише од 10 литри.                                        Вино на рецепт кајсии

              состојки:

• Кајсии, свеж (1,8 kg)

• Шеќер (2,1 kg)• Водата perekipyachennaI (6.3 l)

               подготовка

Iterate зрели кајсии, избришете со сува крпа. Потоа се сече на половина и отстранете јами.

Без сено овошје е подобро да се стави во голем емајлирани леано железо тенџере или не помалку од 10 литри. Тука се става шеќер каша да каша и се прелива топла вода 30 ° C.

Сето ова каша темелно се меша (шеќер треба да се раствори целосно), се покрива со газа и држете го во топлина четири дена. Во ова време на каша pop-up и треба да го започне процесот на ферментација.

По ова време течноста се става во шише од 10 литри. Пасира преку cheesecloth да присилува добро, или подобро преку најлон ткаенина и се прелива во шише, исто така. Треба да се добие околу 9 литри течност - тоа е нормално.

потоа го ставаат печат вода на шишето, и нека си се шета топло. За еден месец подоцна ферментацијата е завршена (изгледа кога се работи штанд меурчиња).

На готовиот вино од кајсии и се прелива филтер во ново шише, повторно се стави на вода слајд, и да ја доведе во подрумот за два месеци за понатамошно созревање.

Потоа можете да ги тестираат вашата креација. Мислам дека ќе ви се допадне куќата вино од кајсии. И време на вашата работа нема да се потроши залудно. Уживаат, но не знаеш кога да се запре!

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тинктура на вотка (алкохол, вотка) за да се суви кајсииТинктура на вотка (алкохол, вотка) за да се суви кајсии
Рецепт тинктура од кајсија јамиРецепт тинктура од кајсија јами
Методи на готвење вино од кајсииМетоди на готвење вино од кајсии
Рецепти кајсија и праска ликер домаРецепти кајсија и праска ликер дома
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
» » Вино на кајсии