ma.AlcoruGuru.ru

Праска и кајсија вино

Видео: сок од кајсија во зима

Праска и кајсија вино

Видео: број Како да се направи кајсија вино - 2

Вино од свежо кајсии

Кајсиите 2,5 кг, 3 кг шеќер, 9 l вода.Каменувани зрели кајсии впие во топла зовриена вода. На 5-ти ден да се притисне на пулпа во сокот додадете шеќер и се остава да ферментира, 2-3 пати на ден да се промешува стап. Кога ферментација е завршена, 2-3 пати се филтрира низ филтер хартија. Потоа виното се остави во стакло крушка да созреат. Кои ќе имаат вкусен, ароматични вино, која ако сакате може да се рафинирани.

Најлесниот начин за рафинирање на вина: се става во виното тепани белка од јајце на едно јајце или растворен во топла вода растворливи риба лепак стап и се меша со виното. Овие смола материјали придонесе за решавање на последна капка во дното на садот. Рафинирано од капка вино мора да се истури во друг сад.

Видео: TMOH - пиво Преглед 2051 #: Злите Пиреј Marina (вино БА кајсија & Праска кисело !!)Кајсија и праска вино

5 кг кајсии (праски), проследен, 3 кг шеќер, 5 литри вода, 20-пСО морско оревче и 1 литар бело вино (табела јаболко или грозје).

Видео: Кајсија вино

Во зрелите и здрава кајсии (праски) одвоени коски, исечени на парчиња овошје, е исполнет со топла вода, вкусот е додадена на морско оревче и бело вино, шеќер сируп и се администрира квасец стартер и го стави на ферментација. Понатаму, класична техника е подготвена со задолжително вино појаснување.

Вино од праски

100 парчиња. праска, праска лист 400 g, 8 g на жезло, цимет, 5.2 кг шеќер, 20 g на мед, 5 литри вода, 500 ml на алкохол имаат посебен праска јами. Праските се водат стави во цевката да се прелива две шишиња од вода и го стави 20 g мед. Ферментација почнува, по што течноста треба да помине низ сито и стискаш пулпа, шеќерна трска отфрлени. Влегува во телото на праски шеќер, ставање на истиот праска лисја, билки, останатите вода и алкохол. Кисна за три недели. Потоа се истура течноста и се остава да отстои два месеци, отстрани од тиња и осветли риба лепак, а потоа се прелива вино во шише.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Методи на готвење вино од кајсииМетоди на готвење вино од кајсии
Рецепти кајсија и праска ликер домаРецепти кајсија и праска ликер дома
Кајсија светлинаКајсија светлина
Праска ликерПраска ликер
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
» » Праска и кајсија вино