ma.AlcoruGuru.ru

Тинктура на вотка (алкохол, вотка) за да се суви кајсии

тинктура на суви кајсии дома

Суви кајсии и суви кајсии - сушено овошје кајсија корисни кои се корисни во подготовка на домашна алкохол. На прво место се прават одлични ликери, кои може да се направи во секое време од годината. Следна ние се погледне во две од најдобрите рецепти кои поминале инспекцијата во пракса.

Суви кајсии - е половина сушени кајсии пулпа, суви кајсии - сушено овошје со коска. Разликата меѓу нив е мала, но инфузија на коскена додава малку горчлив бадем вкус. Рецептите се даде процент на суви кајсии, ако сакате, тоа може да се замени со иста количина на суви кајсии.

За домашна инфузии треба слатка кајсии умерено сува. Таа златна боја, мириса добро и мека на допир. Алкохолни база не е важно, погоден вотка, разреден алкохол, вотка, па дури и коњак.

Класичен инфузија на суви кајсии (abrikosovka)

состојки:

  • вотка (пијалак алкохол 40-45%) - 1 литар;
  • кајсии - 150 грама.

рецепт:

1. Мијат кајсии стави во тегла, истурете вотка и цврсто затворете го капакот.2. Кисна 10 дена во темно место на собна температура, еднаш на секои 3-4 дена да се тресат енергично.

3. Вирус на инфузија преку газа, тоа присилува добро, суви кајсии, кој ја апсорбира многу алкохол.

4. филтер пијалок преку памук, полнење, цврсто во близина на капакот. Рок на употреба од 3-4 години.

Фото дома инфузии од суви кајсии на вотка
Тинктура на суви кајсии на вотка

Тинктура од суво овошје насостојки:

  • суво грозје - 100 грам;
  • кајсии - 100 грам;
  • вотка (пијалак алкохол 40-45%) - 0,5 литар.

Фанови слатка алкохол во втората фаза може да се додаде 3 лажици мед (или 2 лажици. Лажици шеќер).

рецепт:

1. Сушено овошје и мијат и се суши, а потоа пополнете тегла.

2. Додадете вотка, се промешува и цврсто затворете го капакот.

3. Ставете го садот за 14-16 дена во темно место со температура од 16-25 ° C. На секои 3-4 дена е добар тресат.

4. инфузија се исцеди во друг сад низ два слоја на cheesecloth. Сушен ја присилува добро, како што се апсорбира многу алкохол база.

5. Филтер на инфузија преку филтер памук. Можете да го користите редовно снабдување со вода, која е вметната волна.

6. Пред да го користите држач за пијалак за 2-3 дена.

Фото на алкохолни тинктура на суви кајсии и суво грозје
Суво грозје и суви кајсии на светлина

Излегува инфузија на сушено овошје со силен мирис на суви кајсии и лесни ноти на суво грозје. Вие може да се сместат до 3 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Вино на кајсииВино на кајсии
Тинктура од суво овошјеТинктура од суво овошје
Алкохолни алкохол со суво грозјеАлкохолни алкохол со суво грозје
Ликери и сокови од суви кајсии. Pokurazhitsya?Ликери и сокови од суви кајсии. Pokurazhitsya?
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Режеш тинктура за алкохолРежеш тинктура за алкохол
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Pilaf во КазахстанPilaf во Казахстан
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
» » Тинктура на вотка (алкохол, вотка) за да се суви кајсии