ma.AlcoruGuru.ru

Кајсија вино: сите суптилностите на готвење

Чаши вино и со кајсија кајсија

На сочни, зрели кајсија џем покрај тоа, компот и сок, може да се направи вкусна кајсија вино. Интензивни црвеникава боја во комбинација со балансирана сладост и оригинален вкус ќе го прави еден од омилените семејни пијалок направи.

Сепак, нејзиниот вкус нема да биде толку нагласена. Но, ако додадете овошје коски рецепт, со мирис на кајсија вино јасно ќе се појави бадем белешки се својствени на познатиот италијански ликер amaretto ди Saronno.

Предупредување! Пил, кајсија семе содржи prussic киселина опасно за здравјето. Затоа, треба да се додаде на пијалок или мал грст на јадренца, или нивните школки.

производство карактеристики

Во подготовката на вино дома не заборавајте за важни правила:

 • Прибор, оружје и други расположливи средства мора да биде совршено чиста и овошје - зрели и непроменети - слободни на мувла и изгние.
 • Вино од дивите видови на кајсии, ќе има некои кисел вкус, но мирисна мирис. Од сорти градина на пијалок има сладок, пријатен вкус, но со слаб мирис.
 • За рецепти со користење само на зрел плод од гранките. Собрани од земјата кајсии даде вино непријатно Питу вкус.
 • Вино на кајсии мора да биде силна и дејствија, ниски алкохол пијат не е иста како и на квалитетот.
 • Поради високиот степен на влакнести овошје, вино е многу тешко да се разјасни. Еве да ви помогне да се танини и желатин.
 • За време на готвењето, не се мијат овошјето, бидејќи нивната кора е микрофлора, обезбедување на природна ферментација. Едноставно се фаќа за овошје со сува крпа и извадете семиња.
 • Кајсија Пире и сок, не го остави за долго време на отворено.
 • Најбрзиот начин се подготвува заедничка тинктура од кајсии. А домашна вино ќе инсистираат на 6 или дури и 24 месеци.

кајсии

Како да се готви вино кајсија само на

Рецепт № 1 (класична)состојки:

 • кајсии - 1 парче;
 • шеќер - 1 парче;
 • вода - 3 делови.

Готвење постапка:

 1. Овошје со сува мека крпа, отстранување на скапани делови и коски. Потоа да ги мачкам за пире државата се меша со топла вода, и покривајќи ја со крпа газа, оставете 5 дена. Смесата од време на време (неколку пати на ден) беше поттикнато дрвени инструмент.
 2. За 5 дена, смесата треба активно да ферментира. Како резултат на течност се прелива во друг сад, каша стискаш преку газа ткаенина. Сок се меша со шеќер, шишиња (пополнување 2/3) и го стави во темна топло место, се херметички затворени (вода печат или гумена ракавица).
 3. ферментација процес може да трае од 1 секунда до 3 недели. Тоа зависи од температурата на околината, и степенот на содржина на шеќер кајсии. Фактот дека виното е најзаслужен сигнал за печат вода (престанува клокотот) или ракавица (по).
 4. Но, кајсија вино се уште не е целосно подготвена. Неопходно е да се отстрани талог, има пијалок низ филтерот. Дополнително усовршен вино се запечатени и се стави на ладно место за тивка ферментација. Овој процес трае од 2 до 4 месеци.
 5. По истекот на пијалок повторно Вирус, истурете во една чиста стаклено шише и повторно да ги испрати да кисна. Во тоа време, брзината на блендата треба да биде максимум - 1-2 години. И само по таа куќа вино е дозволено да седнат на трпезаријата.

Шише вино со кајсија

Чаши за вино со кајсија вино

Рецепт № 2 (во кајсија ракија)Процесот на производство на овој олицетворение алкохол речиси wasteless. Врз основа на притисне пулпа подготвува вотка (ракија), која се додава на готовиот вино. Како резултат на тоа, пијалок станува убава боја на килибар, белешки на суви кајсии на непцето и светлина пушеле вкус на звук.

состојки:

 • кајсии (склопот на малку презрее) - 4 парчиња;
 • вода - 3 делови;
 • шеќер - 1 парче;
 • кајсија пијалак (рецепт дадени подолу) - 30 g на 1 литар вино.

Готвење Инструкции:

 1. Кајсиите се избрише, без семки, здроби. Смесата се меша со вода (3/4 од обемот кајсија каша) и шеќер (1/3), под вода печатот за 4-5 дена.
 2. Чекајќи активен ферментација, вирус на пулпа, но не ја отфрли. Врз основа на ова ќе се подготват пијалак.
 3. Темелно се филтрираат сок (по можност 2 пати) и се меша со шеќер, стапката на 100 g на литар. Потоа испрати виното да се ре-ферментација, Поставување на заклучување на ферментација.
 4. Додека на вино созрева, може да се подготви вотка (ракија). На литар каша се земе на 4 L на вода и 1 кг шеќер. Овие состојки се користат во производството на домашно пиво. Светлина не може да биде многу чиста. Во принцип, својата сила треба да биде околу 35 степени.
  Стакло и кајсија е на маса
 5. Процесот на повторно ферментација на вино трае околу 2-3 недели. По овој период, се меша со стапка на пијалак од 30 g (ракија) на литар вино. Ова ќе го спречи понатамошно ферментација пијалак. Светлина даде вино пријатен курва вкус и нежна кајсија вкус.
 6. Додај за да пијат потребниот износ на шеќер по вкус, а потоа вирус низ газа / памук филтер двојно. Потоа вклучете го цврсто и оставете да кисна за 30 дена.

По еден месец, отстранување на талог со помош на цевка, се прелива шишиња пијат и впие во ладно место за уште 6 месеци. вино подготвеност е определен со светла боја и апсолутна транспарентност.

Рецепт № 3. Abrikosovka

Ние ви нудиме да ја изразат рецепт. Дома, збогатена вино од кајсија е подготвена за дегустација во еден месец.

Потребни состојки:

 • Свеж сок од кајсија - 500 ml;
 • вотка (квалитативни, не се чисти) - 750 ml.

Подготовка:

 1. Кајсија сок се меша со вотка и да се одреди во темна ладна соба за 30 дена.
 2. Во моментов пијат удар преку филтерот за газа, се шири на чиста стаклени шишиња и цврсто zakuporte.

Декантер со кајсија вино

Abrikosovku се чува на ладно место.

Кајсија вино бара строго почитување на сите елементи на рецепт и многу трпение. Но напор е достоен за тоа: а подготвени пијалок ќе ви amaze со прекрасни вкусови и, секако, ќе биде запаметен по долго време.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти кајсија и праска ликер домаРецепти кајсија и праска ликер дома
Алкохол Abrikotin: тајните на домашни рецептиАлкохол Abrikotin: тајните на домашни рецепти
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Најдобар рецепт за домашна amarettoНајдобар рецепт за домашна amaretto
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
» » Кајсија вино: сите суптилностите на готвење