ma.AlcoruGuru.ru

Рецепт за домашно вино од кајсии

Многу интересно, како и специфичниот вкус, може да се пофали домашно вино од кајсии. Рецептот на неговата подготовка не е комплицирано, но пристапот на производство на овој пијалок треба да биде многу сериозно. Впрочем, оваа храна содржи многу малку шеќер, па овој пијалок лошо го задржува вкусот. Ако пулпа ќе добие коска, пијалок може да се купи горчлив бадем мирис.

Карактеристики на суровини

не може да се земе за подготовка на нелупено овошје вино. Бидејќи коска содржи токсични супстанции како што се prussic киселина. Да се ​​направи домашна вино од кајсии, може да се користи не само за домашните сорти, но, исто така, дивината. Соодветно на тоа, одгледуваат сорти на ова овошје ќе им даде на сладост, но практично исклучува арома пијалок.

Шумски плодови изпускам мирис мирис, но пијалок врти курва.

За да се обезбеди природна ферментација, препорачуваат експертите не се мијат овошјето, туку едноставно ги избрише со крпа. Така, микрофлора на кајсии останува недопрена, која им помага на процесот на ферментација ќе работи подобро. Кога пулпа е уништен, сок е да се биде откриена веднаш.
Најдобро од сите суровини и материјали се добиени од кајсија силна, кантини и засладени пијалоци.

кајсија виносостојки:
- овошје - 2 kg-
- шеќер - 2 kg-
- чиста вода - 8 литри.

рецепт

Избришете ја суровини, го чисти од коските. Прелива резултат на паста со топла вода. Ставете ја смесата на топло место за четири дена, а потоа мелење на пулпа во состојба на пулпа. Додадете шеќер, мора да ја напушти за една недела. Промешајте го дрвена лажица 1-2 пати на ден. Кога станица отстапи од кантарион гасови, филтрирање на пијалаци со помош на газа. Ставете ги сите на течноста на шишето. За да кајсија вино од сегашноста, оставете го на темно, ладно место за неколку месеци.

кајсија

Вкусна домашна виноАлкохолен пијалак направен со овој рецепт, со богат вкус и прекрасен мирис. Тајната лежи во фактот дека тоа вклучува и морско оревче.

состојки:
- кајсија овошје - 2,5 kg-
- трпезно грозје вино - 0,5 n-
- шеќер - 1,5 kg-
- варено чиста вода - 2,5 n-
- морско оревче - Уметност. l.

подготовка

Изберете за правење свежи и зрели плодови. Избришете ги од прав и извадете семиња. Здроби суровини и се прелива вино и топла вода. Понатаму, за да смесата ќе треба да додадете на морско оревче. Подгответе сируп користење на шеќер и вода. Откако собрани, да го додадете во кантарион. Шеќерот е идеална извор на јаглени хидрати, неопходни за развој на микроорганизми, кои обезбедуваат ферментација кантарион. Место стартер во топлина за 7 дена. Неколку пати на ден, измешајте го со дрвена лажица. Вирус и се прелива вино од шише. Оставете го во ладна да созрее. Овој процес ќе одат околу 3 месеци.

кајсија вино

Вино од кајсии на скокови и граници

состојки:
- овошје - 1,5 kg-
- водата е варено - 2.5 n-
- шеќер - 3 stakana-
- лимони - 2 shtuki-
- квасец - 1 лажиче

Подгответе суровина: Избришете овошје, извадете семиња. Пулпата на кајсии уништите, под печатот. Се посипува врела вода како резултат на пулпа, оставете за 3 дена. Филтрирано пијалок од целулоза, а потоа се ферментира Прелива квасец и шеќер. Стискаш на сок од лимон, додадете го во резултат на кантарион. Целата маса се става во голем сад, се занесуваат во топло место. Откако ќе заврши процесот на гасификација - промешува смесата, оставете 3 дена за ферментација.
Вирус на пијалок да се стават во дрвени буриња. Таму тој за шест месеци треба да остане. По виното е потребно да се прелива во шишиња, оставете неколку месеци за финалниот зрее.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура од кајсија јамиРецепт тинктура од кајсија јами
Методи на готвење вино од кајсииМетоди на готвење вино од кајсии
Вино на кајсииВино на кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
Кајсија ликерКајсија ликер
Вино на кајсии и праски домаВино на кајсии и праски дома
» » Рецепт за домашно вино од кајсии