ma.AlcoruGuru.ru

Рецепти домашна кајсија ликери

samodelnye-nastojki-abrikosov-na-vodke-i-spirte

Правилно направени тинктура на кајсија зачувува овошен вкус и незаборавно мека префинет вкус. Ние ќе го разгледаме на три од најдобрите рецепт постојано докажано. Играат овие технологии може секој, тие се многу едноставни.

За подготовка на инфузии дома кајсија овошје зрела одговараат на секој вид, може да се земе дури и замрзнати или конзервирана. Прво свежи кајсии мора да одат преку, отстранување на скапани и расипани, а потоа измијте ја добро. Оптимално алкохолни база - вотка или 40-45% алкохол. Уште се користи добро исчистени светлина и ракија.

Класична тинктура на кајсии

А едноставен рецепт без сено. Љубовниците на слатка алкохол може да го зголеми процентот на шеќер е 50-60%.

состојки:

 • кајсии - 1 кг;
 • Водка - 1 литар;
 • шеќер - 0,5 кг.

рецепт:

1. Отстранете го коски од кои може да се направи посебна инфузија за вториот рецепт.

2. пулпа е здиплен во тегла, истурете вотка, се меша добро. Водка слој треба да покрие најмалку кајсии 5-6 см или да се полни сад согласно на вратот.

3. Банката цврсто затворете го капакот и го стави во топла сончево место за 25-30 дена. На секои 5 дена да се тресе.

4. исцеди на инфузијата без центрифугирање во посебен сад.

5. Во останатите кајсии додадете шеќер, се промешува и затворете го капакот. Впива во сонцето 14 дена, тресење на тегла на секои 2-3 дена. Шеќер ќе се повлече на остатоци од овошје вкус алкохол.6. Филтер сируп преку cheesecloth, стискаш на пулпа.

7. Се меша инфузија вотка со сируп, стои 5-7 дена во темно место.

8. заврши кајсија ликер На филтрираат преку крпа, дебела ткаенина или газа, се става во шише за складирање. Рок на траење до 5 години.
вотка слика на кајсии

Тинктура на кајсија јами

Излегува дека нешто како amaretto ликер со светли бадем вкус, но без вкус на зачини. Кајсија содржи мала количина на hydrocyanic киселина, па не советува тинктура се занесуваат, но во време на 100-150 мл пијалок може.

состојки:

 • Кернелот кајсија јами - 100 грама;
 • вотка - 0,7 литри;
 • шеќер - 50 грама;
 • ванила - 1 грам.

Видео: Како да се направи кајсија ракија

рецепт:1. Grind јадренца, пополнете ги во тегла, истурете 500 ml вотка.

2. Затворете го капакот, измешајте и оставете го во еден сончев место за 20-25 дена.

3. резултат на инфузија се притисне преку cheesecloth. Во јадренца додадете останатите 200 ml вотка, се промешува отстои 15-20 минути, а потоа се притисне еднаш.

4. меша на две течности. Филтрирани низ крпа или памук.

5. Додадете шеќер и ванила. Затворете го капакот, се тресат и.

6. Ставете го садот за 3-4 дена во темна ладно место. Филтер повторно.

7. Истурете во шише за складирање. Рок на траење е неограничен.
слика тинктура на кајсија јами

Тинктура од кајсии со нане и мед

Со вкус на газиран пијалок со малку сладок вкус, се подготвени во секое време од годината.

состојки:

 • кајсија сок - 0,5 литри;
 • 40-45% алкохол (вотка) - 0,5 l;
 • Мед - 150 грам;
 • пеперминт - 25 грама;
 • вода - 200 ml.

Тоа е препорачливо да се користи свеж сок, ако тоа не е погодна за списанието на пулпа.

рецепт:

1. зоврие водата, истурете го нане, капак и се инкубираат за 4-5 часа.

2. мозоци супа, додадете сок од кајсија, алкохол и мед.

3. Измешајте добро, затворете го капакот, се стави во 14-16 дена во темна топло место. Во првата недела на интензивно тресење еднаш дневно.

4. На готовиот тинктура филтрира низ памучна волна и се прелива во шишиња. Рок на траење до 3 години.

Фото инфузии од кајсија за алкохол

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепт тинктура од кајсија јамиРецепт тинктура од кајсија јами
Рецепти кајсија и праска ликер домаРецепти кајсија и праска ликер дома
Кајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јамиКајсија ликер со вотка. Тинктура на кајсија јами
Вино на кајсииВино на кајсии
Тинктура од суви кајсииТинктура од суви кајсии
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Кајсија ликер и коктели врз основа на негоКајсија ликер и коктели врз основа на него
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
» » Рецепти домашна кајсија ликери