ma.AlcoruGuru.ru

Вино на кајсии дома

Видео: Како да се направи кајсија вино? Рецепт за кајсија вино Дел 1

Зрели кајсии на гранка

Неколку совети за подготовка на кајсија вино

Како што веројатно знаете, алкохол може да се добијат од многу храна, па дури и не-прехранбени состојки, ги преземаат истите дрва, на пример ... Во истиот начин на вино може да се направи од различни овошје и бобинки. Денес ние ви нудиме вино рецепти од кајсија. Најдоброто од овие плодови се добиени силна и слатка маса вина. Дива кајсија е поробусно вино, и на културно - позачинет, но помалку стабилна. Светлина вино на овошје е подобро да не се направи - нивниот квалитет ќе биде уште полошо духови.
Пред да се подготви вино од кајсија, имајте во предвид многу важни точки:
1. Бидете сигурни да се отстрани овошје камења - тие содржат цијановодородна киселина! Ако сакате да се добие вкус на бадеми, отстранете најмалку јадренца и собираат школки за инфузија.
2. Пред почетокот на плодови не се мијат процес, и избришете ги со чиста крпа.
3. одберам сите скапани овошје.
4. Сок од пулпата истиснуваат веднаш, не ја напушти Бери Пире на воздухот.

Видео: Вино домашна кајсија. Вино домашна кајсија

зрели кајсии

Рецепти на вино од кајсииКајсија вино - Рецепт број 1:
- 5 l kipyatka-
- 3 kg abrikosov-
- 6 лажици. шеќер peska-
- квасец во пресметување на 1/2 лажица масло 4,5 l soka-
- лимони во пресметката на 2 компјутери. 4,5 литри сок.
Состави кајсии, се сечат на половина и отстранете јами на плодот. Врие вода и да се пополни со врела вода кајсија половини. Стискаш како резултат на маса е притиснато и се остава да отстои за 4 дена. Потоа вирус на сок. Стискаш на сок од лимон. Следна додадете сок од кајсија шеќер, сок од лимон и квасец и смесата се стави во темна соба со температура од околу 20 ° C. Кога ќе процесот на брзиот ферментација, сите се промешува и се остава за уште 3 дена да ги смири талог. Потоа вирус преку фланелен филтер вино во дрвена Буре, затворете ја и оставете ја вино за половина година. По одредено време се прелива пијалаци во шишиња, zakuporte и чувајте го во темна ладно место за уште 2-4 месеци.Вино на кајсии
Кајсија вино - Рецепт број 2:
- 5 литри вода-
- 5 кг кајсии без kostochek-
- 3 кг шеќер peska-
- 1 литар бело грозје маса vina-
- 1 лажица земјата морско оревче.
Исечете го месото на кајсии. Врие вода и се прелива топла вода Бери тежина. Додај во резултат на мешавина на вино и морско оревче. Вари сируп од шеќер и вода, почекајте да се излади и додадете ги останатите состојки. Додадете квас и го стави на мешавина ферментира во темно место за една недела. По 7 дена, како резултат на течност потрошувачка и притиснете тежина на Бери. Прелива течноста во чиста шише и оставете го да се реши. Кога се формира стабилна талог потоа се спои со тоа вино, филтер и осветли (белка од јајце или желатин). шишето со вино.

Зрели кајсии на гранка
Кајсија вино - Рецепт број 3:
- зрели abrikosy-
- шеќер пресметка 190-200 g на 1 литар сок од кајсија.
Оди преку кајсии, да ги отстраните од коски, и плот од таванот и стискаш на сок од него. Потоа пополни пулпа со вода, така што тоа е покриена и оставете ги за еден ден. Потоа вирус на добиената течност, и да се поврзете со веќе притисне сок. Додадете шеќер. Оставете ја смесата да ферментира. Кога ферментација се запре, а потоа се меша на инфузија и оставете уште 3 дена. По одредено време, се филтрира резултат на инфузија и истурете го во дрвена буре или стаклено шише - Затворете го резервоарот и да заборави за тоа за шест месеци. По 6 месеци, се прелива вино во шишиња, zakuporte и чувајте ги на ладно место за уште 2-3 месеци.

Вино на кајсии
Повеќе вино кајсии:
- 4 литри на вода-
- 3 kg abrikosov-
- 2kg шеќер peska-
- 1 лажиче пектин ферментација
- 1 лажиче вино квасец.
Отстранување на коските од пулпата на овошје и тавани. Истурете кајсија Пире со вода и додадете пектин ензим, сите возбуда, покријте го садот со мешавина на газа и оставете за 7 дена. Се промешува смесата секој ден. По одредено време, додадете шеќер по тоа, топло до околу 20 ° C и се стави вино квасец. Потоа смесата во чаша или шише шише прелива. За 6 дена се појави талог, а потоа се исцеди со бистра течност, се прелива во шишиња, приклучок на вино и оставете да созрее за 3-4 месеци.
P.S. Понекогаш во процесот на ферментација во маса на ферментација се додава кајсија - ако се одлучите на овој експеримент, на готовиот производ се филтрира внимателно. Но, ние се уште ќе не советуваат да преземат ризици и да се направи без коски.

Вино на кајсии

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кајсија светлинаКајсија светлина
Вино на кајсииВино на кајсии
Рецепт за домашно вино од кајсииРецепт за домашно вино од кајсии
Кајсија вино: сите суптилностите на готвењеКајсија вино: сите суптилностите на готвење
Горчлив кајсија домаГорчлив кајсија дома
Тинктура на кајсија јамиТинктура на кајсија јами
Готвење домашно вино од кајсииГотвење домашно вино од кајсии
Кајсија ликер домаКајсија ликер дома
Кајсија ratafiiКајсија ratafii
Домашна ликер направен од кајсијаДомашна ликер направен од кајсија
» » Вино на кајсии дома